BE-ja bën gati sanksionet ndaj Rusisë nëse pushton Ukrainën

0
90

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se blloku evropian ka hartuar sanksione “të fuqishme dhe gjithëpërfshirëse” kundër Moskës, nëse Rusia pushton Ukrainën.

Rusia ka mbledhur rreth 100,000 trupa afër kufirit të Ukrainës dhe Perëndimi dyshon se këto veprime mund të çojnë në pushtim.

Në kohën e mbledhjes së trupave, Moska po kërkon garanci se Kievi nuk do të pranohet kurrë në NATO.

“Ne kemi përgatitur një paketë me sanksione të fuqishme financiare dhe ekonomike”, ka thënë von der Leyen në intervistat e dhëna për gazetat Handeslblatt dhe Les Echos, duke shtuar se aty përfshihen edhe kontrollet e eksportit, sidomos “në mallrat teknike”.

Von der Leyen ka thënë se gazsjellësi Rrjedha Veriore 2, është po ashtu pjesë e paketës së sanksioneve.

Sipas saj, varet nga “sjellja e Rusisë” nëse do të funksionalizohet ky projekt.

“Njerëzit e afërt me presidentin rus (Vladimir Putin) dhe oligarkët mund të goditen ndjeshëm”, ka thënë von der Leyen.

Në frontin diplomatik, presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili ka folur në telefon, si me Putinin, ashtu edhe me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka njoftuar se do të udhëtojë në Rusi më 7 shkurt dhe më pas në Ukrainë më 8 shkurt.

Macron do të diskutojë për situatën e Ukrainës me të dy liderët, ka thënë Pallati Elysee përmes një deklarate më 4 shkurt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here