Macron dhe Scholz pritet të udhëtojnë për në Moskë dhe Kiev

0
107

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe Kancelari gjerman, Olaf Scholz njoftuan të premten(4 shkurt) se do të udhëtojnë për në Ukrainë dhe Rusi, ndërsa përpjekjet diplomatike po rriten për të zbutur një krizë në rritje në rajon.

Udhëheqësit në të gjithë Evropën po intensifikojnë përpjekjet e tyre diplomatike për të ulur tensionet pasi Moska grumbulloi më shumë se 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës.

Macron pritet të udhëtojë në Moskë dhe Kiev javën e ardhshme për përpjekje ndërmjetësuese, njoftoi Pallati Elysée në Paris.

Së pari, Macron do të fluturojë për të takuar presidentin rus Vladimir Putin të hënën (7 shkurt) dhe të nesërmen, një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky është në rendin e ditës.

Ai kishte folur së fundi me të dy në telefon disa herë. Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock do të udhëtojë gjithashtu në Kiev këtë të hënë, pas një vizite të mëparshme në mes të janarit.

Ajo do të takohet me Zelenskyn dhe Ministrin e Jashtëm, Dmytro Kuleba, sipas një zëdhënësi të Zyrës së Jashtme në Berlin.

Scholz do të udhëtojë në rajon një javë më vonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here