Një haker amerikan bllokon internetin në të gjithë Korenë e Veriut!

0
102

Gjatë dy javëve të fundit, vëzhguesit e këndit të çuditshëm dhe shumë të kufizuar të internetit të Koresë së Veriut kanë filluar të vërejnë probleme serioze të lidhjes në vend. Për disa ditë, pa ndërprerje, pothuajse të gjitha faqet e internetit të Koresë së Veriut dolën jashtë linje masivisht (vendi famëkeq i izoluar ka vetëm disa dhjetëra prej tyre), nga faqja e rezervimeve të linjave ajrore Air Koryo te Naenara, një faqe që shërben si një zyrtar i portalit të qeverisë së diktatorit Kim Jong-un. Në një moment, të paktën një nga ruterat qendrorë që lejon hyrjen në rrjetet e vendit u shfaq i paralizuar, duke bllokuar në mënyrë efektive lidhjet dixhitale midis Koresë së Veriut dhe botës së jashtme.

Disa ekspertë theksuan se vendi sapo kishte kryer një sërë testesh raketash, duke aluduar në mundësinë që kriminelët kibernetikë të një qeverie të huaj të kishin kryer një sulm mashtrues ndaj shtetit për ta urdhëruar atë të ndalonte demonstrimin e forcës.

Por përgjegjësia për ndërprerjet e internetit në Korenë e Veriut nuk i takonte Komandës Kibernetike të SHBA-së apo një grupi kriminelësh kibernetikë të mbështetur nga një shtet tjetër: ishte puna e një shtetasi amerikan me pizhame dhe pantofla, i cili, natë pas nate, ulej në dhomën e tij të ndenjjes duke parë filma me Alien dhe duke ngrënë patate të skuqura, dhe që shkonte periodikisht në studion e tij për të kontrolluar ecurinë e programeve në të cilat ai drejtonte për të bllokuar internetin në një shtet të tërë.

Pak më shumë se një vit më parë, një haker i pavarur që e quan veten P4x u godit nga spiunët e Koresë së Veriut. P4x ishte vetëm një nga viktimat e një sërë sulmesh kibernetike që synonin studiuesit perëndimorë të sigurisë, me qëllim të dukshëm për të vjedhur mjetet e hakerimit dhe informacionin rreth dobësive të caktuara të softuerit prej tyre. P4x pretendon se ai arriti të parandalonte kriminelët kibernetikë që të vidhnin materiale të vlefshme, por ai ishte ende thellësisht i shqetësuar nga sulmi personal nga kriminelët e mbështetur nga Koreja e Veriut, si dhe nga mungesa e ndonjë reagimi të dukshëm nga qeveria amerikane. Wired

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here