Reagon Nagavci për largimin e 8 vjeçares nga shkolla – ishte me autizëm

0
90

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka reaguar për rastin e nxënëses 8 vjeçare, me autizëm pasi u largua nga shkolla “Elena Gjika”, shkruan IndeksOnline.

Ajo tha se ka angazhuar kolegët në MASHT për të analizuar rastin dhe sipas saj në bazë të gjetjeve do të ndërrmarrin masat.

“Ne, edhe këtë vit tashmë kemi ndarë mjetet financiare për punësimin e 100 asistenteve dhe Komuna e Prishtinës  është një prej komunave që ka pranuar të gjitha informatat për të shpallur konkursin për punësimin e 15 asistentëve, këtë vit.

I  bëj thirrje Komunës së Prishtinës dhe komunave tjera të cilave u kemi alokuar mjetet,  që të  shpallin konkurset dhe të punësojnë asistentet, të cilët duhet t’i angazhojnë  në shkolla, për nxënësit  që kanë  nevojë për mbështetje”.

Postimi i plotë:

Me shqetësim mora informatën për rastin e nxënëses 8 vjeçare, me aftësi të kufizuara , të cilës ju pamundësua  vijimi i mësimit në një shkollë të Komunës së Prishtinës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here