Cila do të jetë vetura botërore e vitit?

0
104

Lista e ngushtë përfshin 10 modele, përfshirë këtu edhe katër vetura plotësisht elektrike:

 • Audi Q4 e-tron
 • Ford Mustang Mach-E
 • Hyundai Ioniq 5
 • Kia EV6
 • Cupra Formentor
 • Zanafilla G70
 • Toyota GR86 / Subaru BRZ.
 • Honda Civic
 • Hyundai Tucson
 • Lexus NX

Kur flitet për modelet elektrike, këtë vit atyre iu nda kategoria e tyre – “Vetura Elektrike e Vitit”, dhe kandidatë për titullin e automjetit më të mirë elektrik për vitin 2022 janë:

 • Audi e-tron GT
 • BMW iX
 • Ford Mustang Mach-E
 • Hyundai Ioniq 5
 • Mercedes EQS

Në kategorinë e modeleve luksoze, finalistë janë:

 • Audi Q5 Sportback
 • BMW iX
 • Genesis GV70
 • Mercedes EQS
 • Rimbushje Volvo C40

Për titullin e veturës më të mirë sportive të vitit, sivjet konkurrojnë:

 • Audi e-tron GT
 • BMW M3 / M4
 • Porsche 911 GT3
 • Toyota GR86 / Subaru BRZ
 • Volkswagen Golf GTI / Golf R

Në kategorinë e veturës më të mirë urbane të vitit, finalistë janë:

 • Dacia Sandero
 • Opel Mokka
 • Renault Kiger
 • Toyota Yaris Cross
 • Volkswagen Taigun

Ndërkaq, kur bëhet fjalë për veturën më të mirë të vitit, kandidatë për titull janë:

 • Audi e-tron GT
 • Ford Mustang Mach-E
 • Hyundai Ioniq 5
 • Kia EV6
 • Mercedes EQS

Juria, e përbërë nga gazetarët nga e gjithë bota që e përcjellin autoindustrinë, më 15 mars do të vendosë nga të gjitha këto kategori për tre emra, dhe fituesit do të shpallen më 13 prill, gjatë Panairit të Automjeteve në New York.

Në ndërkohë, cilët janë të preferuarit tuaj?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here