Sot votohet për zgjatjen e mandatit të organeve të Vettingut në Shqipëri

0
89

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet sot në orën 10:00, në seancë plenare ku është programuar të hidhen në votim propozimi i shumicës parlamentare për zgjatjen e mandatit të afateve të Vettingut për organet e drejtësisë.

Partia Socialiste ka propozuar që afati të shtyhet deri në fund të vitit 2024. Zgjatja e afateve të Vettingut është kërkuar edhe nga ndërkombëtarët. SHBA dhe BE përmes një deklarate të përbashkët i kanë bënë thirrje deputetëve që të votojnë të gjithë pro këtyre ndryshimeve.

Duke qenë se për të miratuar shtyrjen e afateve të Vettingut duhet ndryshim të Kushtetutës nevojiten edhe votat e opozitës. Partia Demokratike zyrtare ende nuk e ka zyrtarizuar votën pro. Kryedemokrati Lulzim Basha ka mbledhur sot në mëngjes grupin parlamentar ku pritet të njoftojë qëndrimin e PD./tvklan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here