India ndalon 54 aplikacione kineze, duke përfshirë ato të Tencent, Alibaba dhe NetEase – për shkak të shqetësimeve rreth sigurisë

0
192

India ka ndaluar 54 aplikacione kineze me një urdhër të ri duke përmendur shqetësimet e sigurisë, sipas një raporti të një gazete lokale.

Ky hap, vlerësojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, shënon shembullin e fundit të tensioneve midis dy fqinjëve të bllokuar në një mosmarrëveshje të zgjatur kufitare që ka ndikuar në marrëdhëniet e biznesit.

Ministria e Elektronikës dhe Teknologjisë së Informacionit të vendit të Azisë Jugore ka ndaluar aplikacionet – duke përfshirë ato që u përkasin kompanive të mëdha të teknologjisë kineze si Tencent Holdings, Alibaba Group Holding dhe NetEase – që janë versione të riemërtuara të aplikacioneve që qeveria indiane i ka ndaluar tashmë në vitin 2020, sipas një raporti nga gazeta e përditshme The Economic Times të hënën.

Një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Indisë nuk e komentoi menjëherë këtë çështje.

Ndryshe, India dhe Kina ndajnë një kufi të pashënuar prej 3,488 kilometrash (2,170 milje) përgjatë Himalajeve, ku mijëra trupa, tanke dhe armë artilerie nga të dy vendet janë grumbulluar që atëherë.

Tensionet midis dy vendeve mbeten, madje me shefin e ushtrisë së Indisë duke përmendur rrezikun e agresionit kinez deri në muajin e kaluar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here