Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të çojë në konflikte në mbarë botën

0
77

Një pushtim i Ukrainës nga Rusia do të ishte një “moment shumë i rrezikshëm” për botën dhe mund të inkurajojë agresorët si Kina dhe Irani, ka paralajmëruar sekretarja e jashtme britanike Liz Truss.

Paralajmërimi i Liz Truss erdhi pasi Britania e Madhe dhe SHBA thanë se një pushtim ishte “i afërt” pasi Moska grumbulloi më shumë se 130,000 trupa në kufirin e Ukrainës.

Zonja Truss tha për Sky News: “Nëse do të shihnim një pushtim në Ukrainë, do të kishte kosto të rënda për sa i përket një konflikti afatgjatë, ne mund të shihnim minimin e sigurisë më gjerësisht në Evropë dhe mund të shihnim agresorë të tjerë në mbarë botën ta shohin atë si një mundësi për të zgjeruar ambiciet e tyre”.

“Ky është një moment shumë i rrezikshëm për botën”.

“Kjo ka të bëjë, natyrisht, për Ukrainën, i cili është një komb i rëndësishëm sovran, por ka të bëjë gjithashtu me stabilitetin më të gjerë të Evropës dhe ka të bëjë me sigurinë më të gjerë globale.”

Sekretarja e Jashtme shtoi se Mbretëria e Bashkuar është aktualisht në negociata me Iranin për ndalimin e blerjes së një arme bërthamore nga ana e tyre dhe ajo tha se Kina ka rritur shtrëngimin e saj ekonomik dhe fluturimet mbi Tajvan, shkruan skynews.

“Ne nuk mund të japim një mesazh se agresioni merr shpërblim”, shtoi ajo.

Zonja Truss paralajmëroi gjithashtu se Rusia “nuk do të ndalet në Ukrainë” nëse e pushton.

“Rreziku i madh, sigurisht, është nëse ka një pushtim në Ukrainë që do të jetë jashtëzakonisht i dëmshëm për Rusinë dhe Ukrainën. Dhe do të dëmtojë më tej stabilitetin e Evropës,” tha ajo.

“Kjo, kam frikë, nuk do të ndalet në Ukrainë. Ky është një sulm ndaj shteteve fqinje të Rusisë dhe vendeve të tjera të Evropës Lindore në përpjekje për të minuar legjitimitetin e tyre që janë pjesë e NATO-s”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here