Talibanët i kërkojnë SHBA-së të rishqyrtojë vendimin për asetet e ngrira

0
86

Qeveria e udhëhequr nga talibanët në Afganistan, u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të rishqyrtojnë vendimin për asetet e ngrira të Bankës Qendrore të Afganistanit dhe të përmbahen nga “veprime tjera provokative”.

Javën e kaluar, presidenti amerikan, Joe Biden, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv për zhbllokuar 7 miliardë dollarët e fondeve afgane që mbahen në SHBA, duke thënë se ato mund të ndahen si kompensim për viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit dhe si ndihmë humanitare për shtetin.

“Nëse Shtetet e Bashkuara nuk ndërrojnë pozicion dhe vazhdojnë veprimet provokative, Emiratet Islamike do të detyrohen të rishqyrtojnë politikat e veta ndaj këtij shteti”, kanë thënë talibanët përmes një deklarate të lëshuar të hënën.

Ata po ashtu u kanë kërkuar Shteteve të Bashkuara që të lirojnë fondet pa ndonjë kusht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here