Në prag lufte: Kjo është fuqia ushtarake e Ukrainës dhe e Rusisë

0
63

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin që të njohë pavarësinë e dy rajoneve separatiste në Ukrainën lindore ka nxitur dënime në raport me shtetin e tij.

 

Të hënën vonë, Putin urdhëroi trupat të “ruajnë paqen” në rajonet e shkëputura të Luhansk dhe Donetsk në Ukrainë, shkruan lajmi.net.

Si kundërpërgjigje, Shtetet e Bashkuara njoftoi sanksione financiare kundër territoreve rebele dhe paralajmëruan se do t’i zgjeronin sanksionet në rast nevoje.

Lëvizjet e Rusisë vijnë në mes të tensionit prej muajsh lidhur me vendosjen e saj ushtarake në kufijtë e Ukrainës, gjë që ka ngritur frikën e një lufte gjithëpërfshirëse.

Rusia dhe Ukraina janë dy vendet me territorin më të madh në Europë. Fqinjët ishin pjesë e 15 republikave sovjetike që përbënin BRSS. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, Ukraina u bë vend i pavarur dhe u distancua nga Rusia.

Në pranverën e vitit 2014, pas muajsh protesta antiqeveritare në Ukrainë që rezultoi me rënien nga pushteti të udhëheqësit të përkrahur nga Kremlini, Rusia pushtoi dhe aneksoi Gadishullin e Krimesë. Një muaj më vonë, seperatistët pro-rusë filluan të pushtonin territore nga rajonet Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës Lindore. Nga luftimet atje, sipas Kievit, janë vrarë më shumë se 14 mijë njerëz dhe miliona të tjerë janë zhvendosur.

Fuqia ushtarake e Ukrainës dhe Rusisë

Rusia ka një nga ushtritë më të fuqishme në botë. Ajo renditet në pesë vendet e para që shpenzojnë më shumë për ushtrinë e tyre.

Në vitin 2020, Rusia shpenzoi 61.7 miliardë dollarë për ushtrinë e saj, e cila përbënte 11.4 për qind të shpenzimeve qeveritare. Në krahasim, Ukraina shpenzoi 5.9 miliardë dollarë për ushtrinë e saj ose 8.8 për qind të shpenzimeve të qeverisë sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm ( SIPRI ).

Moska ka vendosur tashmë armë brenda distancës goditëse të Ukrainës, duke përfshirë sistemet e raketave balistike me rreze të shkurtër Iskander, sistemet e lëshimit të raketave, tanke luftarake dhe artileri.

Ndërkohë një numër vendesh kanë dërguar pajisje ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë raketat antitank Javelin nga Estonia dhe raketat anti-ajrore Stinger nga Letonia dhe Lituania. Kievi po përdor gjithashtu dronët për zbulim të prodhimit turk Bayrakhtar.

Ukraina ka marrë nga SHBA si pjesë e një pakete mbrojtëse prej 200 milionë dollarësh.

Fuqia ushtarake e Ukrainës

Ushtarë aktivë: 209.000

Rezervistë: 900.000

Artileri: 2.040

Mjete të blinduara: 12.303

Tanke: 2.596

Helikopterë: 34

Aeroplanë ushtarakë: 98

Buxheti për ushtrinë: 5.9 miliardë, 8.8 për qind e buxhetit

Fuqia ushtarake e Rusisë

Ushtarë aktivë: 900.000

Rezervistë: 2.000.000

Artileri: 7.571

Mjete të blinduara: 30.122

Tanke: 12.420

Helikopterë: 544

Aeroplanë ushtarakë: 1.511

Buxheti për ushtrinë: 61.7 miliardë, 11.4 për qind. /Lajmi.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here