Bisedimet Ukrainë-Rusi rifillojnë në mesditë

0
246
Vladimir Medinsky, the head of the Russian delegation, second left, and Davyd Arakhamia, faction leader of the Servant of the People party in the Ukrainian Parliament, third right, attend the peace talks in the Gomel region, Belarus, Monday, Feb. 28, 2022. The Russian and Ukrainian delegations have met for their first talks today. The meeting is taking place in Gomel region on the banks of the Pripyat River, BelTA has learned. (Sergei Kholodilin/BelTA Pool Photo via AP)

Raundi i dytë i bisedimeve në përpjekje për të gjetur paqe mes Rusisë dhe Ukrainës mund të fillojë në Bjellorusi sot në mesditë, shkruan SkyNews, transmeton IndeksOnline.

Pak më parë ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov në një konferencë për media tha se Rusia do të ulet me Ukrainën për të negociuar, “por vetëm me një kusht që duhet të jenë palë të barabarta në negociata”./IndeksOnline/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here