Google pezullon të gjitha shitjet e reklamave në Rusi

0
89

Google i Alphabet Inc (GOOGL.O) tha të enjten se kishte ndaluar shitjen e reklamave në internet në Rusi, një ndalim që mbulon kërkimin, YouTube dhe partnerët e jashtëm të botimit.

Lëvizja nga shitësi më i madh në botë i reklamave në internet sipas të ardhurave pason pauza të ngjashme në Rusi nga Twitter Inc (TWTR.N) dhe Snap Inc (SNAP.N) pas pushtimit rus të Ukrainës.

“Në dritën e rrethanave të jashtëzakonshme, ne po ndalojmë reklamat e Google në Rusi”, tha kompania në një deklaratë. “Situata po evoluon shpejt dhe ne do të vazhdojmë të ndajmë përditësime kur është e nevojshme.”

Google më herët kishte ndaluar mediat ruse të financuara nga shteti të blejnë ose shesin reklama përmes teknologjisë së saj. Ajo kishte përdorur gjithashtu politikën e saj të ngjarjeve të ndjeshme, e cila ndalon marketingun që kërkon të përfitojë nga lufta, me përjashtim të reklamave për protesta ose kundër luftës.

Rregullatori rus i komunikimit Roskomnadzor urdhëroi të hënën Google të ndalojë shfaqjen e reklamave që përmbanin informacione të pasakta në lidhje me viktimat e shkaktuara nga forcat ruse dhe civilët ukrainas.

Të enjten, rregullatori i tha Google që të ndalonte shfaqjen e reklamave në YouTube me “informacione të rreme politike” për Ukrainën që synonin “të keqinformonin audiencën ruse” për ngjarjet aktuale, raportoi Wall Street Journal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here