Senatori amerikan: Për t’i dhënë fund luftës, rusët duhet të vrasin Putinin

0
73

Në mes të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, senatori amerikan Lindsey Graham deklaroi në një emision televiziv se Presidenti rus Vladimir Putin duhet të vritet nga njerëzit e tij.

Marketing

Sipas tij, kjo është e vetmja mënyrë që lufta në Ukrainë të përfundojë.

” A ka një kolonel të suksesshëm në ushtrinë ruse? E vetmja mënyrë si të përfundojë lufta është që dikush në Rusi ta vrasë Putin. Ju do t’i bënit vendit tuaj – dhe botës – një shërbim të madh ”, tha Graham në Twitter, pasi dha një intervistë në Fox News.

Claus von Stauffenberg ishte një oficer i ushtrisë gjermane që u përpoq të vriste Adolf Hitlerin në korrik 1944.

“Të vetmit njerëz që mund ta rregullojnë këtë janë populli rus. Lehtë për t’u thënë, vështirë për t’u bërë. Nëse nuk dëshironi të jetoni në errësirë ​​për pjesën tjetër të jetës tuaj, jini të izoluar nga pjesa tjetër e botës në varfëri të tmerrshme dhe jetoni në në errësirë ​​duhet të ngriheni”, ka shkruar ai.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt, është pritur me zemërim ndërkombëtar, me Bashkimin Evropian, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe ndër të tjera që zbatojnë sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.

Sipas të dhënave të OKB-së, 227 civilë janë vrarë dhe 525 janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i luftës. Megjithatë, autoritetet ukrainase thonë se numri i të vdekurve është mbi 2,000.

Më shumë se 1 milion njerëz kanë ikur nga Ukraina në vendet fqinje, sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here