OKB jep alarmin për Çernobilin: Lerini punonjësit të pushojnë, rrezikojnë shumë

0
81

Kreu i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, IAEA, u ka bërë thirrje forcave ruse që të lejojnë punonjësit që të pushojnë, shkruan BBC

Në një deklaratë, Rafael Grossi tha se një grup prej rreth 210 punonjësish kanë punuar gjatë dy javëve të fundit pa pushuar. Grossi tha se ishte thellësisht i shqetësuar për situatën me të cilën po përballej personeli.

Punonjësit duhet të jenë në gjendje të pushojnë dhe të punojnë në turne të rregullta, duke theksuar se kjo është thelbësore për sigurinë e përgjithshme bërthamore. Ushtarët rusë arritën të futeshin në Çernobil, vetëm disa orë pasi Moska filloi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here