Scholz dhe Macron kërkojnë armëpushim në Ukrainë

0
261
German Chancellor Olaf Scholz, left, is welcomed by French President Emmanuel Macron at the Elysee Palace in Paris, Friday, Dec. 10, 2021. Two days after taking office, Scholz visits the French President in Paris as well as top EU and Nato personnel in Brussels. (AP Photo/Thibault Camus)

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti i Francës Emmanuel Macron kërkuan një armëpushim të menjëhershëm në një telefonatë që ata patën me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, tha një zyrtar i qeverisë gjermane.

Macron dhe Scholz gjithashtu i thanë Putinit se çdo zgjidhje për luftën në Ukrainë duhet të arrihet përmes negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë, tha zyrtari gjerman.

Të tre ranë dakord të qëndrojnë në kontakt të ngushtë në ditët në vijim, shtoi zyrtari gjerman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here