Greqia në krah të Ukrainë, do të dërgojë aeroplanë dhe autobusë në Poloni për refugjatët

0
94
epa09257238 Greek Minister of Migration and Asylum Notis Mitarachi arrives for a press conference after his meeting with EU commissioner for Home Affairs at the EU headquarters in Brussels, Belgium, 09 June 2021. EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

GREQI- Ministri grek i migracionit, Notis Mitarachi, tha se Athina kishte pranuar një kërkesë nga Varshava për ndihmë pasi gjithnjë e më shumë ukrainas ikin nga atdheu i tyre i goditur nga lufta.

Polonia na kërkoi dje ndihmë. Ne do të dërgojmë aeroplanë ose autobusë për të çuar njerëzit nga Polonia në Greqi, sepse Polonia tani pret më shumë se 1.3 milion njerëz. Shtatë mijë ukrainas kanë mbërritur tashmë në vendin tonë … ata pothuajse menjëherë marrin leje qëndrimi 12-mujore.’‘-tha ai.

Të mërkurën, ministri grek i arsimit tha se mbi 1,000 studentë refugjatë do të regjistrohen në shkollat ​​lokale. Shumica janë nga komuniteti etnik grek prej 120,000 banorësh në qytetin e rrethuar të Mariupolit, shumë prej të cilëve flasin greqisht. Për fëmijët që nuk flasin greqisht, do të hapen kurse të veçanta gjuhësore.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis është zotuar të mbështesë anëtarët e pakicës me marrëdhëniet greko-ruse duke u tronditur keq nga një pushtim që lideri e ka përshkruar si të paprovokuar dhe barbar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here