Pushtimi i Ukrainës, Escobar: Mali i Zi objektiv tërheqës për Moskën! SHBA dhe partnerët euroatlantikë të shtojnë masat kundër Putin

0
222

“Mali i Zi mbetet një objektiv tërheqës për Moskën, kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj euroatlantikë duhet të shtojnë masat kundër Vladimir Putin, tha Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA-së dhe i dërguari special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shkruan Vijesti25

Sipas tij, e njëjta ideologji e gabuar po e shtyn Kremlinin të ngadalësojë dhe të parandalojë integrimin euroatlantik të Ballkanit.

“Putin nuk pranon një urdhër të bazuar në rregullat që kanë udhëhequr botën që nga Lufta e Dytë Botërore,  që vendet duhet të jenë në gjendje të zgjedhin politikën e tyre të jashtme dhe aleancat e tyre.

Lufta e tij kundër Ukrainës është një luftë kundër kësaj premise. “E njëjta ideologji e gabuar është ajo që e shtyn Kremlinin të ngadalësojë dhe të parandalojë integrimin euro-atlantik të Ballkanit”, tha Escobar, duke iu përgjigjur pyetjes se sa i fortë është ndikimi i Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

Sipas tij, Rusia ka qenë prej kohësh një forcë destabilizuese dhe një burim dezinformimi në Ballkanin Perëndimor, “duke mbështetur përpjekjen për grusht shteti në vitin 2016 në Malin e Zi dhe përpjekjet e vazhdueshme për të nxitur tensionet në Bosnje dhe Hercegovinë”.

Escobar beson se një dialog konstruktiv midis politikanëve dhe shoqërisë civile është thelbësor dhe do të ndihmojë Malin e Zi dhe rajonin të realizojnë aspiratat e tyre.

Në të njëjtën kohë, unë do dua tu bëj thirrje të gjithëve në Ballkanin Perëndimor që të mbajnë përgjegjësi në lidhje me vendimin e Putin për të pushtuar Ukrainën, shumë prej të cilëve kanë lidhje të ngushta me Rusinë.

“Ndërsa kjo katastrofë humanitare përshkallëzohet dhe  rritet numri i viktimave civile, ju duhet të pyesni veten se çfarë është i aftë të bëjë Putin në një tjetër vend, përfshirë Ballkanin Perëndimor,” tha Escobar.

Ndërkohë qeveria malazeze i është bashkuar sanksioneve të Bashkimit Europian kundër Rusisë. Mali i Zi ka mbyllur hapësirën ajrore për avionët rusë që nga 4 marsi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here