Rreth 90 mijë britanikë ofrojnë shtëpi për refugjatët ukrainas

0
67

Pothuajse 89,000 britanikë u kanë ofruar shtëpi refugjatëve ukrainas në orët e para të një skeme qeveritare që i lejon familjet dhe individët t’i sjellin ata në Mbretërinë e Bashkuar, raporton The Guardian.

Faqja e internetit për regjistrimin e interesit në skemë ra për një kohë të shkurtër për shkak të përdoruesve që ofronin shtëpi. Deri në orën 9 të mëngjesit të së martës, 88,712 i ishin bashkuar skemës. Ministri i Ministrisë së Jashtme, James Cleverly, tha se “10,000 njerëz çdo orë” po regjistrohen, përcjell Gazeta Express.

Një zëdhënës tha se faqja e internetit Homes for Ukraine “ngeci përkohësisht” pasi u publikua vonë të hënën pasdite, për shkak të “bujarisë së madhe të popullit britanik”. Ai tha se numri i përgjithshëm i ofertave po vazhdonte të rritej, me oferta që u dyfishuan brenda disa orësh.

Pothuajse 3 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus, me më shumë të zhvendosur brenda vendit pasi qytetet janë bombarduar.

Deri të hënën, vetëm ukrainasit me lidhje familjare me MB mund të aplikonin për viza që do t’u jepnin atyre qasje në punë dhe përfitime.

Por tani në Britani mund të shkojë çdo ukrainas për të jetuar për të paktën gjashtë muaj.

Sipas skemës, refugjatët do të lejohen të jetojnë dhe punojnë në MB deri në tre vjet dhe të marrin qasje të plotë dhe të pakufizuar në përfitime, kujdes shëndetësor, punësim dhe mbështetje të tjera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here