Biden: Putini po shqyrton përdorimin e armëve kimike dhe biologjike në Ukrainë

0
212

Akuzat e Rusisë se Kievi posedon armë biologjike dhe kimike janë të rreme dhe tregojnë se vetë presidenti rus Vladimir Putin po mendon të përdorë atë lloj arme në luftën e tij kundër Ukrainës, tha presidenti amerikan Joseph Biden, raporton Reuters.

“Putini është shtyrë pas murit dhe tani po bën pretendime të reja të rreme se ne në Amerikë kemi armë biologjike dhe kimike në Evropë, dhe kjo thjesht nuk është e vërtetë”, tha Biden në një tryezë të rrumbullakët biznesi.

“Ata sugjerojnë gjithashtu se Ukraina ka armë biologjike dhe kimike. Kjo është një shenjë e qartë se ai po mendon t’i përdorë të dyja”, tha Biden, transmeton Reporteri.net.

Ambasada ruse në Uashington nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për të komentuar këtë deklaratë.

Zyrtarët në Uashington dhe vendet aleate kanë akuzuar më parë Rusinë për përhapjen e një pretendimi të paprovuar se Ukraina kishte një program armësh biologjike, duke thënë se ata e shihnin atë si një hyrje të mundshme në një nisje të mundshme të sulmeve biologjike ose kimike nga Rusia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here