Presidenti i Këshillit Evropian: Putini duhet të mposhtet

0
62

 

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, në një intervistë dhënë CNN-it të mërkurën, ka thënë se synimi i përbashkët i të gjithëve duhet të jetë që presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, të mposhtet.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të enjten do t’i adresohet Këshillit Evropian.

“Duhet të sigurohemi që Putini të mposhtet. Ky duhet të jetë qëllimi ynë i përbashkët. Është çështje e sigurisë, bëhet fjalë për të ardhmen e Evropës dhe botës”, tha Michel.

Michel ka treguar se ka folur me Zelenskyn dhe presidentin e Rusisë shumë herë që nga pushtimi rus i Ukrainës i cili nisi më 24 shkurt, duke shpresuar se do të arrihet një armëpushim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here