Liderët e NATO-s pajtohen të forcojnë krahun lindor të aleancës

0
70

Udhëheqësit e NATO-s vendosën të ristrukturojnë pozicionin afatgjatë të mbrojtjes së aleancës në krahun lindor dhe të dërgojnë mbështetje të mëtejshme për Ukrainën në luftë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Sot, liderët e NATO-s ranë dakord të ristrukturojnë parandalimin dhe mbrojtjen tonë për një afat më të gjatë për t’u përballur me një realitet të ri sigurie”, u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pas takimit të jashtëzakonshëm në Bruksel për të trajtuar luftën njëmujore të Rusisë kundër Ukrainës.

Ai shpjegoi se NATO do të ketë “thelbësisht më shumë forca në pjesën lindore të aleancës në gatishmëri më të lartë”, duke përfshirë më shumë pajisje dhe furnizime të paravendosura në terren, më shumë avionë dhe sisteme të forcuara të mbrojtjes ajrore dhe raketore, si dhe më shumë transportues an

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here