Heineken largon biznesin e saj nga Rusia

0
73

Kompania e birrës ka thënë se nuk do ta vazhdojë më biznesin e saj në Rusi.

Kompania më herët tha se do të ndalonte prodhimin dhe shitjen e birrës së saj në Rusi dhe nuk do të pranonte më asnjë përfitim financiar neto.

Heineken prodhon markat Botsjkarev, Ochota en Tri Medvjedja në Rusi.

Ndërkohë, rivali Carlsburg, i cili zotëron prodhuesin më të madh të birrës në Rusi Baltika,  po shet ende birrën nën markën Baltika. Kompania tha në fillim të këtij muaji se kishte filluar një rishikim strategjik dhe se po pezullonte prodhimin e birrës ruse të markës së saj të njëjtë të birrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here