Zelensky flet para ligjvënësve holandezë: Na duhen më shumë armë, ndaloni aktivitetet tregtare me Rusinë

0
71
In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, early Sunday, March 20, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Pas përfundimit të fjalimit virtual në parlamentin australian, Zelensky u është drejtuar parlamentit të Holandës. Ai i ka kërkuar Holandës armë, ndihmë për rindërtimin e vendit dhe bllokimin  e të gjitha bizneseve me Rusinë në përgjigje të pushtimit të vendit të tij, sipas The Guardian.

“Duhen sanksione më të ashpra në mënyrë që Rusia të mos ketë asnjë shans për të pushtuar asnjë vend tjetër në Europë dhe t’i japë fund luftës,” tha Zelenksy.

“Ndaloni të gjitha aktivitetet tregtare me Rusinë,” përsëriti presidenti ukrainas.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here