Çfarë sanksionesh janë vendosur ndaj Rusisë?

0
63

Një numër i sanksioneve janë vendosur ndaj Rusisë nga Perëndimi – lëvizje që synojnë të dëmtojnë ekonominë e vendit.

Vendet perëndimore kanë ngrirë asetet e bankës qendrore të Rusisë, për të ndaluar përdorimin e saj prej 630 miliardë dollarësh (470 miliardë £) të rezervave të valutës së huaj.

Disa banka ruse janë hequr nga sistemi ndërkombëtar i mesazheve financiare Swift, i cili përdoret për të transferuar para përtej kufijve.

ShBA-ja ka ndaluar të gjitha importet ruse të naftës dhe gazit, ndërsa BE-ja dhe Britania e Madhe planifikojnë të heqin gradualisht importet e naftës.

ShBA, BE dhe Britania e Madhe së bashku kanë sanksionuar mbi 1000 individë dhe biznese ruse, duke përfshirë udhëheqës të pasur biznesi që konsiderohen të afërt me Kremlinin, shkruan BBC, përcjell rtv21.tv

Mbretëria e Bashkuar, BE dhe ShBA kanë ndaluar gjithashtu eksportin e mallrave me përdorim të dyfishtë – sende me qëllime civile dhe ushtarake, të tilla si pjesë automjetesh.

BE-ja dhe Britania e Madhe kanë ndaluar eksportin e mallrave luksoze në Rusi – duke përfshirë automjetet, modën e nivelit të lartë dhe artin./21Media

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here