Armenia dhe Azerbajxhani bëjnë përparim drejt marrëveshjes së paqes

0
63

Udhëheqësit e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë pajtuar që të nisin hartimin e një “traktati dypalësh të paqes” dhe të formojnë një komision të përbashkët për demarkimin e kufirit të përbashkët. Këto zotime ata i bën gjatë bisedimeve që u ndërmjetësuan nga presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel.

“Të gjithë sl bashku kemi vendosur për të nisur një proces konkret, për t’u përgatitur për një traktat të mundshëm paqeje dhe për të adresuar të gjitha elementet e nevojshme të një marrëveshjeje të tillë”, tha Michel për gazetarët në orët e vona të 6 prillit, pas takimit trelateral me kryeministrin armen, Nikol Pashinian dhe presidentin azerbajxhanas, Ilham Aliyv.

“Jam i bindur se sonte morëm një vendim të rëndësishëm në drejtimin e duhur. Kjo nuk nënkupton që gjithçka është zgjidhur, por do të thotë se ne kemi arritur përparim”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here