Dita 47: Zelensky kërkoi më shumë ndihmë nga ndërkombëtarët

0
82

Trupat ukrainase kanë zmbrapsur disa sulme ruse në lindje të vendit, fokusi i një ofensive të re nga forcat pushtuese, tha inteligjenca britanike të hënën, ndërsa presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se kjo javë do të jetë vendimtare për rrjedhën e luftës. Nga ana tjetër kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, do të udhëtojë në Moskë, për bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin, çka e bën udhëheqësin e parë të një vendi të Bashkimit Evropian që takohet personalisht me Putinin, që pas nisjes së pushtimit në Ukrainë. Ai dëshiron të promovojë dialogun midis Moskës dhe Kievit dhe se do të ngrejë gjithashtu çështjen e krimeve të luftës. Ndërkohë, një raport i Bankës Botërore ka parashikuar që këtë vit të përgjysmohet ekonomia e Ukrainës, për shkak të pushtimit rus, i cili ka shkatërruar fabrika dhe ndërtesa të mëdha banimi, si dhe ka detyruar miliona njerëz të largohen nga vendi, transmeton Portalb.mk.

11:30- Zelensky kërkon më shumë ndihmë nga jashtë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se vendi i tij ka nevojë për më shumë ndihmë nga jashtë, për t’i mbijetuar pushtimit të paprovokuar nga Rusia.

Duke folur përmes video-lidhjes me ligjvënësit e Koresë së Jugut, Zelensky tha se Rusia nuk do ta ndalojë luftën që ka nisur në fund të shkurtit, nëse nuk detyrohet nga komuniteti ndërkombëtar.

Ai shtoi se Rusia po dërgon dhjetëra mijëra trupa për ofensivën e saj të radhës në pjesën lindore të Ukrainës.

“Mariupoli është shkatërruar, ka dhjetëra mijëra të vdekur, por, përkundër kësaj, rusët nuk e ndalin ofensivën e tyre”, tha Zelensky.

Shifrat që ai përmendi, nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Mariupoli, qytet port në juglindje të Ukrainës, është rrethuar nga forcat ruse tash e sa javë.

10: 59 – Inteligjenca britanike paralajmëroi përdorimin e bombave fosforike nga Rusia

Britania e Madhe ka paralajmëruar se Rusia mund t’i përdor municionet fosforike në luftime ndaj Ukrainës në qytetin Mariupol, raportoi BBC-ja të hënën.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë deklaroi të hënën se këto municione, që janë të ndaluara të përdoren sipas ligjeve ndërkombëtare, tashmë janë aktive në rajonin e Donetskut.

Inteligjenca britanike tha se Rusia “po e shton më shumë rrezikun ndaj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here