Macron dhe Le Pen kanë 2 javë kohë për të luftuar për presidencën e Francës

0
198

Presidenti aktual Emmanuel Macron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë kaluar të dy në raundin përfundimtar të zgjedhjeve presidenciale franceze pas raundit të parë të votimit të dielën. Ata do të përballen sërish më 24 prill.Zhvillimet më të fundit:

Presidenti Emmanuel Macron i La République en Marche (LREM, Republika në lëvizje) fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale franceze me 27,6% të votave, një rritje nga rezultati i tij në raundin e parë prej 24,01% pesë vjet më parë.

Ai do të përballet sërish me Marine Le Pen, udhëheqësen e le Rassemblement National (RN, Rally Kombëtare), në raundin e dytë të votimit, pasi ajo doli në vendin e dytë me 23,4%, duke përmirësuar gjithashtu numrat e saj të raundit të parë prej 21.3% të vitit 2017.

Kandidati i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon doli në vendin e tretë me 22% të votave.

Pjesëmarrja e votuesve në raundin e parë ishte jashtëzakonisht e ulët, me 26% abstenime.

11:22: Ministri i Financave thotë se Macron ka nevojë për një shumicë, jo për koalicion

Ministri francez i Financave Bruno Le Maire tha të hënën se Emmanuel Macron do të kalojë dy javët e ardhshme duke u përpjekur të bindë votuesit që të votojnë për të në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, duke shtuar se ai ishte kundër formimit të një qeverie koalicioni.

I pyetur për formimin e një koalicioni midis partive me prirje të ndryshme për të ndihmuar Macron të qëndrojë në pushtet, Le Maire tha: “Unë mendoj se ne nuk kemi interes të kemi një shumicë të stilit  enigmë, të përbërë nga copa të vogla; ne duhet të rregullojmë përgjithmonë.”

Le Maire tha gjithashtu se temat e lidhura shpesh me të majtën politike, të tilla si lufta kundër ndryshimeve klimatike dhe forcimi i Bashkimit Evropian, do të luanin një rol kyç në dy javët e ardhshme të fushatës.

11:10: Le Pen: “Kam shumë besim për pjesën tjetër të fushatës”

Marine Le Pen ka thënë se po ndihej “shumë e sigurt” pasi mori rezultatin e saj më të lartë ndonjëherë në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Kjo është hera e tretë që ajo kandidon për presidente.

Le Pen tani do të kalojë tre ditë duke u përgatitur për një debat televiziv me Presidentin Emmanuel Macron, pasi paraqitja e saj në debatin e vitin 2017 u kritikua gjerësisht, raporton James André nga Parisi.

Ora 11:00:  Ekstremisti i majtë Mélenchon u kërkon mbështetësve të mos votojnë Le Pen

Kandidati i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon u bëri thirrje mbështetësve të tij që të mos votojnë për kandidaten Marine Le Pen.

Mélenchon përfundoi i treti në raundin e parë, duke mos arritur një vend në finale me 22,2 përqind. “Nëse Jadot dhe komunistët do të ishin bashkuar me ne, nuk do të kishim Macron apo Le Pen (në krye) për pesë vjet”, tha një mbështetës.

10:35: Sondazhet parashikojnë fitoren e Macron në raundin e dytë

Sondazhet e opinionit të kryera në vazhdën e votimit në raundin e parë në zgjedhjet presidenciale të Francës të dielën parashikojnë se Emmanuel Macron do të sigurojë një mandat të ri pesë-vjeçar në balotazhin e raundit të dytë më 24 prill kundër rivales së ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Rezultati i garës do të jetë shumë më afër se kur Macron dhe Le Pen u përballën për herë të fundit me njëri-tjetrin në raundin e dytë në 2017, sugjerojnë sondazhet, dhe shumë do të varen nga argumentet e fushatës gjatë dy javëve të ardhshme, të theksuara nga një debat televiziv në orën më të shikuar mes  dy kandidatëve më 20 prill.

Një sondazh i Ifop-Fiducial i kryer pas mbylljes së sondazheve të dielën tregoi se Macron kishte vetëm një avantazh të lehtë prej 51 përqind në balotazh krahasuar me 49 përqind të Le Pen, me një diferencë gabimi prej tre pikësh në përqindjeje.

Sondazhet e veçanta nga Ipsos-Sopra Steria si dhe OpinionËay e vendosin Macron në 54 përqind kundrejt 46 përqind për Le Pen.

© SYRI.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here