Qeveria britanike përshpejton shitjen e Chelseat – ka tashmë një emër të preferuar

0
89

Qeveria britanike është e përgatitur të fillojë shitjen e Chelsea për cilindo nga katër ofertuesit në listën e ngushtë, mëson agjencia e lajmeve AP.

Kandidatët e mbetur për të blerë klubin nga Londra duhet të dorëzojnë ofertat përfundimtare për klubin e Stamford Bridge më 14 prill.

Banka tregtare e New Yorkut, Raine Group do të shpresojë më pas të paraqesë një ofertues të preferuar në Downing Street më 18 prill.

Qeveria duhet të miratojë blerësin eventual, me dhënien e një licence të re për shitjen, pengesa e fundit për pronarët e rinj të mundshëm të Chelseat.

Dhe burime pranë qeverisë kanë treguar kënaqësinë e Downing Street në parim me të gjitha palët e mbetura në betejën për të blerë Blutë nga Roman Abramovich.

Pronarët e familjes Ricketts të Chicago Cubs dhe pronari i pjesshëm i Los Angeles Dodgers, Todd Boehly, në partneritet me manjatin amerikan Mark Walter dhe biznesmenin britanik Jonathan Goldstein, kanë bërë ofertë të majme për Blues.

Sir Martin Broughton dhe Lord Sebastian Coe janë bashkuar në një tjetër ofertë, ndërsa bashkëpronari i Boston Celtics, Stephen Pagliuca është gjithashtu në garë.

Oferta e familjes Ricketts ka tërhequr kritika në mesin e mbështetësve të Chelseat, me një peticion online të nisur kundër kandidaturës së tyre.

Një protestë e vogël u organizua gjithashtu në Stamford Bridge përpara fitores 4-1 të Brentford ndaj Chelsea të shtunën, më 2 prill.

A protest from supporters against the Ricketts bid was held at Stamford Bridge this month

Mbështetësit e Chelseat kanë kundërshtuar polemikat rreth familjes Ricketts, duke përfshirë deklaratat islamofobike të patriarkut Joe Ricketts në emailet e zbuluara nga viti 2019.

Tom dhe Laura Ricketts mendohet se konsiderohen si drejtues të përshtatshëm, megjithatë, për shkak të kujdestarisë së tyre të Cubs dhe përpjekjeve drejt marrëdhënieve me komunitetin dhe diversitetit dhe përfshirjes në Çikago.

Premtimet publike të pronarëve të Cubs për të mbajtur Chelsean në Stamford Bridge, për të refuzuar çdo Superligë Evropiane dhe për të përfshirë mbështetësit në proceset vendimmarrëse mendohet se kanë qetësuar çdo shqetësim në Downing Street. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here