Banda kriminale e ka kërcënuar Ashley Colen se do t’i këpusin gishtërinjtë pas vjedhjes së “thesarit kombëtar”

0
72

Një bandë vodhi “thesarin kombëtar” rreth katër milionë euro të Portland Tiara nga galeria e Nottinghamit dhe kërcënoi se do t’i priste gishtat me gërshër Ashley Colet gjatë një depërtimi të dhunshëm në shtëpinë e tij në seri vjedhjesh të ‘ekzekutuara pa mëshirë’.  

Anëtarëve të jurisë u tha se ish-ylli 40-vjeçar i Chelseat ishte në shënjestër të sulmuesve të veshur me veshje kamuflazhi, të cilët i lidhën duart pas shpine dhe kërkuan bizhuteri dhe orë.

Duart e Cole ishin gjithashtu ‘çuditërisht’ të lyera me eliminuesin e erës Febreze në një përpjekje të dukshme për të shkatërruar provat e ADN-së, përpara se grupi prej gjashtë burrash të largohej nga shtëpia në Fetcham, Surrey, kur mbërriti policia.

Gjykata mësoi se duart e anglezit ishin gjithashtu të lidhura pas shpine me kabllo, ndërsa një nga sulmuesit ‘më agresivë’ ‘vazhdoi të thoshte ‘le t’ia presim gishtat’.

Kurtis Dilks dyshohet se i ka grabitur ish-mbrojtësit të Anglisë, Cole dhe partneres së tij Sharon Canu, ora, telefona celularë, para, një çantë Gucci, kufje dhe një çelës inteligjent BMË gjatë një thyerjeje në shtëpinë e tyre në janar të vitit 2020.

Gjykata e Nottingham Croën mësoi po ashtu se zoti Dilks akuzohet gjithashtu se ishte pjesë e një bande prej gjashtë personash që dyshohet se vodhi 3.75 milionë euro Portland Tiara nga Welbeck Estate në vitin 2018 dhe komplot për të grabitur shtëpinë e futbollistit të Hull City, Tom Huddlestone.

Prokurorët thanë se vjedhja e diademës, e veshur në kurorëzimin e Eduardit VII, dhe e përshkruar si një “thesar kombëtar”, ishte një “ngjarje tronditëse” dhe ajo nuk do të shihet më kurrë në gjendjen e saj origjinale.

Nottingham Crown Court heard the 2018 theft of the Portland Tiara and associated brooch (pictured) from the Welbeck Estate in Worksop, was a 'shocking event' and it will never again be seen in its original state

Nëntë të tjerë – tetë burra dhe një grua – janë në bankën e të akuzuarve së bashku me Dilks ndërmjet tetorit 2018 dhe korrikut 2019.

Një i pandehur tjetër, Andreë Stokes, akuzohet gjithashtu për konvertimin e pasurisë kriminale – por jo në lidhje me bastisjet e supozuara.

Duke hapur çështjen kundër 11 të pandehurve të hënën, prokurori Michael Brady QC i tha jurisë se shtëpia e ish-mesfushorit të Tottenham Hotspur, Huddlestone ishte shënjestruar në një ‘operacion të planifikuar mirë’ ndërsa ai po luante një ndeshje për Derby County. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here