A është kjo motra e Kim Jong-un? Gruaja misterioze shihet ‘duke ndjekur’ liderin e Koresë së Veriut – shfaqen disa spekulime rreth saj

0
67

Një grua misterioze është parë duke ndjekur Kim Jong-un mes spekulimeve në rritje se një tjetër anëtar i familjes së tij është shfaqur në publik.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gruaja, e cila është identifikuar paraprakisht si Kim Sol-song, motra e diktatorit, është parë duke vëzhguar diktatorin në disa angazhime të fundit.

Ajo duket se është në të 30-at ose 40-at e saj, mban syze dhe mban një çantë të madhe.

Ajo gjithashtu është parë duke dalë nga Mercedesi i Kim Jong-un dhe është parë duke i dhënë atij fjalimin e tij në një tubim të madh politik në shkurt.

Michael Madden, një ekspert kryesor i elitës së Koresë së Veriut, sugjeroi se ajo mund të ishte pjesë e rrethit të brendshëm të liderit, shkruan Daily Mail, përcjell Telegrafi.

“Ne nuk e dimë se çfarë pune apo funksioni ushtron ky individ”, ka thënë ai.

“Por për shkak se ajo u pa duke dalë nga makina personale e Kim Jong-un në një ngjarje, është një supozim i arsyeshëm dhe i sigurt që ajo punon drejtpërdrejt për të në zyrën e tij ekzekutive”.

“Kim Jong-un ka katër ose pesë individë – burra dhe gra – që punojnë si asistentë administrativë dhe personalë për të”.

Dhe “kjo grua mund të jetë sekretarja e tij private”.

Sidoqoftë, nëse gruaja në fjalë është Kim Sol-song, 47 vjeçe, ajo sjell një përvojë të madhe.

Ajo i shërbeu babait të saj, ish-udhëheqësit Kim Jong-il, si drejtoreshë e ngjarjeve përpara vdekjes së tij në vitin 2011.

Madden – i cili drejton uebsajtin e Koresë së Veriut Leadership Watch – e quajti atë një pozicion ‘kritik’.

Ai tha: “Kjo përfshin koordinimin e takimeve të liderit, çështjet e sigurisë, kërkesat e protokollit dhe mbulimit të shtypit, etj”.

“Në një kulturë politike si ajo e Koresë së Veriut, është një punë mjaft kritike pasi ky individ kontrollon se çfarë qytetarësh elitarë të Koresë së Veriut kanë qasje te lideri – të paktën për ngjarje publike”.

Kim Sol-song thuhet gjithashtu se i ka shërbyer Kim Il-sung – gjyshit të saj dhe sundimtarit themelues të vendit – si përkthyese e gjuhëve të huaja.

Role të mëtejshme brenda departamenteve të propagandës dhe mbrojtjes së regjimit i janë atribuuar asaj nga disa burime, gjithashtu.

Madden shtoi: “Kur Kim Jong-un mori drejtimin dhjetë vjet më parë, ajo ishte një mbështetëse kryesore politike e elitës dhe i dha pasardhësit dhe tranzicionin e tij me mbështetje efektive”.

Ndryshe, motra tjetër e liderit, Kim Yo-jong, tashmë ka një rol brenda regjimit të Koresë së Veriut.

Kim Sol-song, megjithatë, deri më tani ka shmangur vëmendjen – megjithëse Madden tha se kjo nuk e zvogëloi domosdoshmërisht ndikimin e saj.

Ai tha: “Kim Sol-song nuk ka qenë kurrë një figurë publike në mediat dhe kulturën politike të Koresë së Veriut”.

“Për dallim nga kulturat e tjera politike në botë, një elitë koreano-veriore nuk ka nevojë domosdoshmërisht për një profil publik për të vendosur fuqinë ose ndikimin e tij/saj”.

“Por sigurisht që do të ishte mjaft magjepsëse nëse ajo do të kalonte në një rol publik dhe të mendonte për dinamikën e brendshme që qëndron pas këtij lloji të lëvizjes”.

Faqja e internetit NK News me bazë në Korenë e Jugut, e cila monitoron ngjarjet në Korenë e Veriut, sugjeroi se Kim Sol-song mund të jetë “gruaja misterioze” në një artikull të ri.

Por zoti Madden kërkoi kujdes derisa të konfirmohej identiteti i vërtetë i gruas. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here