Plenkoviq: Të hapen sa më shpejt bisedimet për hyrjen e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut në BE

0
46

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq priti sot në takim komisionarin e Komisionit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi me të cilin ka biseduar mbi procesin e zgjerimit të BE-së, njoftoi qeveria kroate.

Plenkoviq theksoi nevojën e hapjes sa më të shpejtë të bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Bashkimin Evropian.

U diskutua për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë dhe proceset reformuese në atë vend.

Plenkoviq theksoi rëndësinë e ndryshimit të ligjit zgjedhor të BeH-së, me qëllim që të sigurohet barazia e kroatëve si popull përbërës.

Ai theksoi se reforma zgjedhore është vendimtare për funksionalitetin dhe stabilitetin e BeH, si dhe për të ardhmen e saj evropiane, në të cilën BeH ka mbështetjen më të madhe nga Kroacia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here