Formacioni i Barcelonës në 2022/23: Xavi ka lojtarin rreth të cilit do ta ndërtojë skuadrën

0
53

Nuk ka asnjë lëndim që mund ta ndalojë Ansu Fatin. Produkti i akademisë së Barcelonës është rikthyer sërish, pasi ai u kthye në aksion dhe shënoi një gol me një nga prekjet e tij të para kundër Real Betis.

Ndërsa klubi mund të jetë në kërkim të një sulmuesi për sezonin e ardhshëm, me Robert Lewandowskin, Erling Haaland dhe Romelu Lukakun që janë vendosur në radarin e tyre, Xavi Hernandez e ka bërë të qartë se skuadra katalunase në sezonin e ardhshëm do të ndërtohet rreth talentit.

Trajneri katalanas dëshiron të përforcojë sulmin e tij përpara sezonit të ardhshëm, por është i vetëdijshëm se Ansu Fati do të jetë ylli i kësaj skuadre në të ardhmen.

“Ai është një yll, ai mund të shënojë gola… është më e vështirë për të tjerët”, deklaroi Xavi.

“Është një ndjenjë shumë e mirë ta kthesh atë. Ai gjithmonë shënon. Ai ka dy shanse dhe shënon njërin dhe tjetri është i rrezikshëm”.

“Ai është rehat pranë portës. Edhe kur e bën gabim, topi futet brenda”.

Më shumë lëvdata për Ansu Fati

Jordi Alba, i cili shënoi në ndeshjen kundër Real Betis të dielën, gjithashtu përshëndeti virtytet e Ansu Fatit.

“Ai (mund të shënojë) gola”, vuri në dukje Jordi Alba. Ai është shumë i ri dhe mund ta bëjë këtë. Shansin e parë ose të dytë që ka pasur, ai ka shënuar.

“Ai do të na japë shumë. Ne jemi të lumtur për të”.

Statistikat mbresëlënëse të Ansu Fatit

Shifrat e Ansu Fatit në moshën 19-vjeçare nuk lënë vend për dyshime. Këtë sezon, ai ka shënuar gjashtë herë në 12 ndeshje, duke qenë jashtë fushës për 102 ditë për shkak të lëndimit.

Por, ai tani është kthyer dhe është në formë për ta mbyllur sezonin me stil.

Lëndimet e kanë detyruar atë të humbasë 84 ndeshje që kur debutoi në 2019/20, por Ansu Fati shënon mesatarisht një gol çdo 88 minuta dhe vitin e kaluar ai shënoi pesë gola në 10 ndeshje.

Pas kthimit të tij nga ky lëndim më i fundit, ai kishte luajtur vetëm 15 minuta në ndeshjen kundër Real Mallorcas.

Xavi më pas e futi në lojë 15 minuta para ndeshjes kundër Real Betis dhe ai e çau ngërçin për Barcelonën.

Herën e dytë që ai preku topin, ai e kontrolloi atë brenda zonës përpara se ta dërgonte në rrjetë.

Më vonë, Jordi Alba shënoi më vonë dhe Barcelona siguroi kualifikimin në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm.

Barcelona do të përdorë këtë pjesë të fundit të fushatës për të rizbuluar formën e saj. Dhe sezonin e ardhshëm do të ketë një ekip të përbërë nga Ansu Fati dhe 10 të tjerë. Tashmë, mbetet për t’u parë nëse Xavi do ta përdorë atë si anësor apo sulmues. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here