OBSH: 80 raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në 12 vende

0
165

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se deri më tani janë konfirmuar rreth 80 raste të lisë së majmunëve në 12 vende dhe se 50 raste të tjera të dyshimta janë duke u hetuar.

Infeksionet janë konfirmuar në nëntë vende evropiane, si dhe në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Australi, raporton bbc.

“Përhapja e lisë së majmunëve mund të përshpejtohet në rajon pasi njerëzit tubohen gjatë festivale që organizohen gjatë verës”, tha Hans Kluge, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën.

Majmunët i përkasin familjes së viruseve, ku përfshihet edhe lija. Ato janë një sëmundje e rrallë virale që është kryesisht e lehtë dhe nga e cila shumica e njerëzve shërohen pas disa javësh.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shkalla e vdekjes nga lija e majmunëve ka qenë deri në 11 për qind që nga rasti i parë i zbuluar në Kongo në fillim të viteve 1970 dhe kohët e fundit ka ndryshuar midis 3 dhe 6 për qind.

Nuk ka vaksinë për linë e majmunëve, por ato që përdoren për të zhdukur këtë sëmundje janë deri në 85 për qind efektive kundër lisë së majmunëve. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here