Presidenti i Cagliarit në sherr të drejtpërdrejtë televiziv pas rënies në Serie B

0
188

Presidenti i Cagliarit, Tommaso Giulini refuzoi të merrte përgjegjësinë për rënien e tyre të turpshme nga Seria A, në vend të kësaj u fut në një debat të shëmtuar me prezantuesit e Sky Sport Italia.

Sardenjat duhet të kishin qenë në gjendje të shpëtonin veten në ditën e fundit të sezonit, sepse ata duhej të mundnin Venezian tashmë të rënë dhe shpresonin që Salernitana të mos fitonte.

Salernitana u mposht 4-0 në shtëpi nga Udinese, megjithatë Cagliari nuk mundi të shkonte përtej një barazimi 0-0 në Stadio Penzo.

“Është e drejtë të urojmë Salernitanën”, deklaroi Giulini për Sky Sport Italia.

“Presidenti Iervolino mori përsipër një klub në një situatë tepër të vështirë, falë punës së Walter Sabatini dhe Davide Nicola, ata patën një seri rezultatesh të shkëlqyera”.

“Pas shitjes së Nicolo Barellas, ne provuam një ndryshim strategjie duke sjellë lojtarë të rëndësishëm, duke rritur kufirin e pagave dhe nuk u shpagua, pasi tre vjet më vonë ne ramë”.

“Mund t’u kërkoj falje të gjithë atyre që punojnë për këtë klub dhe tifozëve që erdhën në Venecia këtë mbrëmje. Ne sollëm trajnerë të rëndësishëm si Eusebio Di Francesco dhe Ëalter Mazzarri, por as kjo nuk ndihmoi”.

Intervista mori një kthesë të shëmtuar kur Giulini u pyet në lidhje me raportet që Cagliari është në proces të një marrjeje, diçka që ai e hodhi poshtë plotësisht duke fyer prezantuesin Fabio Caressa.

“As nuk do të të përgjigjem, Caressa, pasi ishe i pari që na hodhe nën autobus javën e kaluar. Ju e përsëritët këtë raportim për investitorët që përpiqen të blejnë klubin gjatë javës më delikate të sezonit”, deklaroi fillimisht ai

Caressa nuk do ta pranonte këtë dhe u përgjigj se fajësimi i thashethemeve te pronarët e rinj potencialë “ndoshta shpjegon pse Cagliari po bie nga kategoria, sepse pikëpamja juaj për futbollin dhe botën përreth tij nuk është shumë aktuale”.

“Unë do t’ju pyesja nëse ndryshimi i tre trajnerëve në një sezon të vetëm ishte rasti i rënies suaj, sepse ata që janë përgjegjës duhet të marrin përgjegjësinë për gabimet e tyre”, vazhdoi më pas gazetari me pyetje. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here