Të shtënat në një shkollë fillore në Teksas, tani raportohet për 14 nxënës dhe një mësues të vrarë

0
92

(E plotësuar) Derisa orët kalojnë, informata shokuese vijnë nga një ngjarje të ndodhur në një shkollë fillore në Teksas, SHBA.

Ndonëse më herët u raportua se nga të shtënat në këtë shkollë kishte dy të vdekur dhe disa të plagosur, tani raportohet se numri është shumë më i madh.

Dhe kjo është bërë e ditur nga guvernatori Greg Abbot, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Sipas tij, katërmbëdhjetë nxënës dhe një mësues u vranë nga të shtënat të martën në mëngjes në një shkollë fillore në Teksas.

Sulmuesi i dyshuar, i cili mund të kishte një pistoletë dhe pushkë, u plagos për vdekje në përgjigjen e zbatimit të ligjit ndaj sulmit në shkollën fillore Robb në Uvalde.

“Besohet se ai braktisi automjetin e tij dhe më pas hyri në shkollën fillore Robb në Uvalde me një pistoletë dhe mund të ketë pasur edhe një pushkë”, citohet të ketë thënë Abbott në një konferencë shtypi. /Telegrafi/

Të paktën dy të vdekur dhe disa të plagosur pas të shtënave në një shkollë fillore në Teksas

Një i dyshuar është në paraburgim pas të shtënave në një shkollë fillore në Uvalde, Teksas, ku kanë mbetur dy të vdekur dhe të plagosur disa të tjerë, përfshirë nxënës.

“Dy persona vdiqën nga të shtënat në shkollë, dhe spitali mori 13 fëmijë të cilët po trajtoheshin për lëndime të ndryshme”, tha Tom Nordwick, një zëdhënës nga Spitali Memorial Uvalde.

Një burrë rreth të 40-ave po trajtohej gjithashtu, ka bërë të ditur ai, përcjell Telegrafi.

Spitali Universitar në San Antonio tha në një postim në Twitter se ata morën një fëmijë dhe një të rritur nga të shtënat në shkollë. E rritura, një grua 66-vjeçare, është në gjendje kritike, tha spitali në një postim në Twitter. /Telegrafi/

I dyshuari në paraburgim pas incidentit me armë zjarri në një shkollë fillore të Teksasit

Një sulm me të shtëna armësh është raportuar në një shkollë fillore në Teksas.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shkolla fillore e vendosur në Uvalde, rreth 100 kilometra në lindje të kufirit jugor të Meksikës dhe rreth 120 kilometra në perëndim të San Antonio, i vendosi stafin dhe nxënësit “në mbyllje” rreth orës 11:43 të paradites pasi u dëgjuan të shtëna armësh në zonë.

Dhe rreth gjysmë ore më vonë, shkolla raportoi se tani kishte një “qitës aktiv” në shkollë.

Një zyrtar i shkollës sqaroi për ABC News se të shtënat ndodhën jashtë kampusit, por shkolla fillore Robb është nën izolim.

Nxënësit do të transportohen për t’u marrë nga prindërit në Sgt. Qendra Qytetare Willie Deleon, sipas Departamentit të Policisë Uvalde.

Ndërkohë mediat kanë raportuar se një i dyshuar është në paraburgim. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here