Planet e Boehlyt për Chelsean: Nga transferimet e stilit të Liverpoolit, në rizhvillimin e Stamford Bridge

0
1193

Chelsea do të hyjë në një rrugëtim të panjohur, me një konsorcium të udhëhequr nga Todd Boehly që ka marrë Blutë nga Roman Abramovich pas përfundimit të një procesi të zgjatur tenderimi që ka vazhduar që nga marsi.

Boehly, i cili zotëron Los Angeles Lakers dhe LA Dodgers, ka marrë miratimin nga Liga Premier dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pasi gjeti një marrëveshje me bankën e investimeve të Nju Jorkut – Raine Group – që lehtësoi shitjen.

Miliarderi amerikan, i cili ka një vlerë neto prej rreth 4.3 miliardë euro, ka qenë një opsion i njohur në mesin e mbështetësve të Chelseat gjatë gjithë procesit për shkak të njohurive të tij për klubin dhe suksesit të tij në sporte të tjera.

Kauza e tij është ndihmuar edhe nga fakti se ai ka qenë mjaft transparent me propozimin e tij gjatë procesit të tenderimit.

Sigurisht, ka shumë pak gjasa që ndonjë pronar të vazhdojë të drejtojë Chelsean siç bëri Abramovich.

Duke pasur pak nevojë për të drejtuar klubin për fitim, Abramovich grumbulloi mbi 2 miliardë euro të pasurisë së tij personale në fanella për të siguruar që ekipi të mbetej i suksesshëm në fushë.

Që tani e tutje, Blutë do të duhet të jenë më të zgjuar në tregun e transferime dhe të financojnë biznesin përmes rrjedhave të reja të të ardhurave.

Në të vërtetë, kur bëhet fjalë për rekrutimin e lojtarëve, Chelsea tani synon të modelojë veten në një Liverpool, i cili ka arritur të konkurrojë me Manchester Cityn për titujt e Ligës Premier duke bërë nënshkrime të përshtatshme në mënyrë specifike me filozofinë e futbollit të trajnerit të tyre.

Megjithatë, në të vërtetë, ndërsa fillimi i epokës së Abramovich ishte padiskutim i egër në qasjen e tij ndaj transferimeve, strategjia e Bluve tani është shumë më e pjekur, ndërkohë që investimi i madh në akademinë në Cobham ka dhënë dividentë prej vitesh tashmë.

Kuptohet se Thomas Tuchel mund të marrë deri në 200 milionë euro në buxhetin e tij të transferimit, por kjo shifër synohet pas shitjes së lojtarëve.

Natyrisht, ndërsa Chelsea tashmë ka filluar të lëvizë drejt skautizmit të bazuar në të dhëna të mbështetur nga Liverpool, gabime të kushtueshme ende po bëhen në treg.

Nënshkrimi i Romelu Lukakut për një klub rekord prej 115 milionë euro është padyshim rasti më i spikatur në këtë pikë, duke pasur parasysh se belgu nuk përshtatet fare me stilin e lojës së gjermanit.

Përveç gjetjes së asaj se çfarë të bëhet me Lukakun këtë verë, kuptohet se kampi i Boehlyt është i shqetësuar nga shuma e kontratave që skadojnë mes stafit të lojës, me Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen që i kanë thënë tashmë klubit lamtumirë.

Pronarët e rinj janë të dëshpëruar të sigurojnë që as Mason Mount dhe as Reece James të mos tundohen të largohen nga Stamford Bridge, duke pasur parasysh se ata nuk janë në llojin e pagave fitimprurëse që meriton talenti i tyre.

Megjithatë, tifozët e Chelseat do të inkurajohen nga ndërgjegjësimi i grupit të udhëhequr nga Boehly për të gjitha problemet që duhet të zgjidhen menjëherë.

Kjo nuk duhet të jetë aq befasuese, megjithatë, duke pasur parasysh se Boehly bëri kujdesin e tij të duhur në Chelsea në 2019 kur u përpoq për herë të parë të blinte klubin.

Natyrisht, në fund, oferta e tij prej 2.5 miliardë euro u refuzua nga Roman Abramovich, edhe pse rusit po i pëlqente të shiste klubin, pasi viza e tij e investimeve të nivelit 1 u tërhoq nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pas një rritjeje në tensionet politike mes Rusisë dhe Ukrainës.

Në të njëjtin moment, rizhvillimi ambicioz i Stamford Bridge nga Chelsea prej 1 miliard euro u hodh mënjanë.

Tani, me terrenin një nga më të voglat në Ligën Premier, adresimi i kësaj çështje ka qenë thelbësore në procesin e gjetjes së një pronari të ri.

Në të vërtetë, grupi i Boehlyt prodhoi një nga propozimet më të detajuara të rizhvillimit dhe tashmë ka folur me disa arkitektë, si Jane Marie Smith dhe David Hickey, të cilët ishin të përfshirë në projektin fillestar të Abramovich.

Për më tepër, të gjithë ofertuesve iu kërkua të angazhonin të paktën 1 miliard euro për ndërtimin e terreneve të meshkujve, femrave dhe akademisë gjatë dekadës së parë të pronësisë. Më pas, atyre iu kërkuan edhe mbi 500 milionë euro të tjera.

Duhet thënë se megjithëse Boehly është fytyra e kësaj oferte, ekziston një listë e madhe e lojtarëve të rëndësishëm në prapaskenë, më i rëndësishmi prej të cilëve është ndoshta Clearlake Capital, një firmë e kapitalit privat që financon të paktën 66 për qind të blerjes.

Pas Clearlake janë bashkëthemeluesit Behdad Eghbali dhe Jose Feliciano, të cilët janë të përkushtuar të jenë ‘drejtorë aktivë’ pavarësisht shkallës së tyre të investimeve të tjera.

Ata do të kenë një aksion të fuqishëm në të ardhmen e klubit, por disa rreth procesit besojnë se të paktën do të financojnë pjesërisht blerjen me borxh.

Është gjithashtu partneri afatgjatë i biznesit i Boehly, Hansjorg Wyss, një miliarder zviceran që nuk do të luajë një rol veçanërisht të dukshëm, por do të jetë një ndikim i rëndësishëm, pronari kryesor i LA Dodgers, Mark Walter dhe investitori britanik Jonathan Goldstein.

Në përgjithësi, ky është një grup që është tepër i lidhur mirë në sferën financiare dhe politike.

Ata kanë përdorur shërbimet e bankave të mëdha si Goldman Sachs dhe Robey Warshaw, kjo e fundit ka ish-kancelarin e Mbretërisë së Bashkuar dhe mbështetësin e Chelseat, George Osborne, duke punuar në një rol këshillues.

Ata gjithashtu do të shtojnë tifozët e Chelseat në bordin e tyre, duke përfshirë Danny Finkelstein, i cili ishte anëtar i Dhomës së Lordëve dhe një kolumnist për gazetën The Times. Krahas tij është Barbara Charone, e cila është një drejtuese e fuqishme marketingu në industrinë e argëtimit.

Pavarësisht lidhjeve të tyre me Abramovich, është konfirmuar për Goal.com se presidenti i Chelseat, Bruce Buck dhe drejtoresha Marina Granovskaia do të vazhdojnë në rolet e tyre pas përfundimit të marrjes në pushtet, të paktën për momentin.

Arsyeja pse kaq shumë figura të shquara u tërhoqën nga oferta ishte fakti i thjeshtë se një aset blu-chip nuk del në treg shumë shpesh, me klubet e Ligës Premier gjithnjë e më të vështira për t’u blerë, madje edhe për njerëzit më të pasur në botë.

Qëndrimi në Londër e bëri Chelsean një propozim edhe më tërheqës për investitorët, të cilët gjithashtu besojnë se Blutë nuk e kanë shfrytëzuar potencialin e tyre tregtar aq efektivisht sa disa nga rivalët e tyre të ‘Gjashtë të Mëdhenj’.

Boehly, i cili foli në Konferencën Globale të Institutit Milken 2022 gjatë shitjes, foli për planet e tij për të fituar para nga fansat në mënyra më lehtësuese.

“Ju thjesht po e karakterizoni atë si ‘tokenizimi’ sepse është dixhital”, deklaroi ai. “Por, realiteti është nëse doni të blini aksione në Green Bay Packers, për mua kjo është ‘tokenizimi’”.

“Ju nuk keni të drejta, nuk keni kontroll, por mund të thoni se keni një ‘interes’ për Packers. Unë mendoj se programet e besnikërisë, pavarësisht nëse janë Vivid Seats, Dodgers, Lakers, Chelsea, ne të gjithë po mendojmë se si të kemi marrëdhënie të drejtpërdrejta me klientët mbi të cilat mund të ndërtojmë më pas”.

“Dhe nëse një formë e kësaj vjen në një ‘tokenizim’, atëherë do të jetë kështu, por ajo që na intereson vërtet është qasja e drejtpërdrejtë në bazën tonë të fansave. Dhe nëse kemi akses të drejtpërdrejtë në bazën tonë të fansave, (atëherë) mund të fillojmë të mendojmë për (të kemi) shumë nivele të fansave të ndryshëm që duan produkte të ndryshme.

“Pra, ne kemi filluar të mendojmë shumë se çfarë është ajo që ne me të vërtetë duam t’u japim ‘super fansave’ tanë dhe si t’i zhvillojmë fansat”, kishte shtuar më tej ai

Do të jetë interesante të shihet se si priten idetë e tij, me tifozët që ka të ngjarë të kenë nevojë të rregullojnë pritjet e tyre se si do të funksionojë klubi. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here