Kylian Mbappe kalon kohë me miq teksa nis pushimet parasezonale në rivierën franceze

0
147

Zhurma rreth shkuarjes së Kylian Mbappe në Real Madrid u shua të mërkurën (26 maj) pasi futbollisti filloi pushimin e tij parasezonal në Rivierën Franceze.

Pasi konfirmoi planet e tij të së ardhmes duke zgjatur kontratën me kampionët e Ligue 1, Paris Saint Germain, Mbappe, 23 vjeç, e shfrytëzoi sa më shumë kohën e tij larg fushës gjatë Festivalit të Filmit në Kanë.

Sulmuesi i talentuar dukej se ishte në humor të mirë ndërsa hipi në një ski para se të nisej përtej Mesdheut, ndërsa një grup miqsh pushonin në bordin e një jahti luksoz të marrë me qira.

Mbappe kishte arsye të ishte i gëzuar, me kontratën e tij të përmirësuar duke i dhënë atij një kontratë vjetore prej 100 milionë eurosh, duke e bërë atë lojtarin më të paguar në futbollin botëror, shkruan DailyMail.

Sulmuesi i lindur në Paris, një nga lojtarët më të mirë në botë, pritej të largohej nga qyteti i tij këtë verë kur i skadoi kontrata dhe të transferohej në Real Madrid, por që rezultoi duke ndryshuar mendje dhe duke rënë dakord për tre vite zgjatje të kontratës së re me ekipin francez.

Ish-ylli i Monakos, Mbappe, ka shënuar 171 gola  në 217 ndeshje në të gjitha garat për PSG-në që nga nënshkrimi në verën e 2017-ës.

Mbajtja e tij e trofeut me klubin në pronësi të Katarit përfshin katër tituj mbresëlënës të Ligue 1 – por ai ende nuk e ka ngritur trofeun e Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, ai ka refuzuar të përjashtojë një lëvizje te Real Madridi më vonë në karrierën e tij, pasi kundërshtoi gjigantët spanjollë në favor të nënshkrimit të një marrëveshjeje të re të përmirësuar me Paris Saint-Germain.

Mbappe ka qenë prej kohësh i lidhur me një transferim te Reali dhe vendimi i tij për të rinovuar kontratën me PSG-në ndezi zemërim në Spanjë.

E ardhmja e yllit francez kishte qenë e paqartë gjatë gjithë sezonit me kontratën e tij fillestare me kampionët e Ligue 1 që skadon në fund të sezonit.

Los Blancos kishte disa oferta për sulmuesin të refuzuar verën e kaluar, duke përfshirë një për 181 milionë eurove.

Futbollisti zbuloi në një konferencë për shtyp javën e kaluar se ai kishte folur me Realin për t’i informuar ata se po refuzonte mundësinë për t’u bashkuar me ta këtë verë përpara se të konfirmonte publikisht marrëveshjen e tij të re me PSG.

Ai u tha gazetarëve se e vendosi deri në fund të javës së kaluar, por këmbëngul se ishte i sinqertë me të gjitha palët gjatë bisedimeve për të ardhmen e tij dhe se ai personalisht kontaktoi presidentin e Real Madridit, Florentino Perez për të treguar respektin e tij ndaj interesit të tyre duke e informuar atë. të vendimit të tij privatisht.

Mbappe ka shijuar një sezon të shkëlqyer në PSG duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e Ligue 1 duke shënuar më  së shumti gola dhe duke dhënë më së shumti asistime në Francë gjatë sezonit. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here