Njihuni me robotin më të vogël që ecën me telekomandë

0
89

Inxhinierët kanë prezantuar robotin më të vogël që ecën me telekomandë i cili u krijua ndonjëherë – edhe më i vogël se një plesht.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, pajisja e vogël robotike mund “të ecë, të përkulet, të rrotullohet, të kthehet dhe të kërcejë”, sipas inxhinierëve nga Universiteti Northwestern në SHBA.

Kjo mund të sinjalizojë fillimin e një epoke të re të robotikës në shkallë të vogël.

Pajisja e vogël nuk fuqizohet nga pjesë dhe elektronikë të miniaturës, por në vend të kësaj nga një material aliazh me memorie të formës që transformohet kur nxehet.

Si lëvizin ata?

Studiuesit përdorin një rreze lazer të skanuar për të ngrohur me shpejtësi pajisjen në vende të ndryshme në të gjithë trupin e saj, për t’i bërë ato të transformohen dhe ta detyrojnë robotin të lëvizë. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here