Apple prezanton laptopin e ri MacBook Air, që plotësisht është ridizajnuar

0
64

Gjiganti amerikan Apple ka befasuar të gjithë ata që me padurim kanë pritur eventin e shumpërfolur WWDC, ku ky gjigant i teknologjisë informative kohë më parë paralajmëroi se do të prezantojë pajisjet më të reja.

Ndër to është edhe laptopi plotësisht i ridizajnuar MacBook Air i ri, që konsiderohet si kompjuteri më i popullarizuar i kësaj marke, transmeton Telegrafi.

MacBook Air i ri ka disa linja nga modeli i kaluar i iMac si dhe ngaMacBook Pro, që u prezantua vitin e kaluar.

Atë e vë në funksion procesori më i ri Apple Silicon M2. Modeli i ri që është ridizajnuar plotësisht, është më i hollë dhe më i lehtë sesa modeli i kaluar.

Në total peshon 1.200 gramë dhe është vetëm 11.3 mm i trashë. Tani është i disponueshëm me ngjyra të ndryshme siç është e kaltra dhe ndryshe hirtë e mbyllur.

Me procesorin e ri M2, kompjuteri ka bërë përmirësime të dukshme në performanca dhe ka rritur jetëgjatësinë e baterisë.

Ka mbushësin e shpejtë, që për 30 minuta arrin 50 për qind të kapacitetit të baterisë ta mbushë. Ky laptop do të jetë i disponushëm në treg nga muaji i ardhshëm. /Telegrafi/

https://www.youtube.com/watch?v=q5D55G7Ejs8

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here