Gjermania goditet nga moti i ligë, reshjet e mëdha të shiut bllokojnë rrugët – breshëri shkakton dëme të mëdha material

0
64

Pjesë të ndryshme të Gjermanisë janë goditur nga moti i ligë – përkatësisht shiu i rrëmbyeshëm dhe breshëri që ka shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Në anën tjetër ekipe të shumta të shpëtimit kanë dalë në terren, për të ndihmuar qytetarët që kanë ngecur nëpër shtëpitë e tyre, që janë mbuluar nga uji si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Gjermanisë, është paralajmëruar për stuhi tjera që mund të godasin rajonet e ndryshme gjatë fundjavës, transmeton Telegrafi.

E pavarësisht se në shumë vende tjera të Evropës temperaturat janë shumë të larta, Gjermania po përballet me motin e ligë, ku rrugët janë mbuluar nga uji si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut.

Pamje të ndryshme amatore të publikuara nëpër rrjete sociale, shfaqin breshrin që mbulon tokën sikur të ishte mesi i janarit.

Madje në disa rajone është raportuar se sasia e breshrit arrinte mbi tri centimetra dhe kishte formën e ngjashme me atë të një topi të pingpongut. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here