Zelensky viziton trupat në vijën e frontit të Donbasit

0
78

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar të dielën trupat e tij në vijën e frontit në rajonin lindor të shkatërruar nga lufta në Donbass.

Ai bëri një njoftim për udhëtimin e tij në një video të postuar në rrjetet sociale.

“Ne ishim në Lyssychansk, ishim në Soledar”, tha udhëheqësi, i cili vizitoi postet komanduese në këto qytete afër Sieverodonetsk, një qytet kyç në ofensivën e Moskës në pjesën e minierave të Donbasit.

Ai vizitoi gjithashtu Bakhmut, në rajonin jugperëndimor të Donetsk dhe zhvilloi bisedime me personelin ushtarak, tha presidenca.

Gjatë udhëtimit të tij, Zelensky “thelloi njohuritë e tij për situatën operacionale në vijën e frontit mbrojtës”, tha presidenca.

“Dua t’ju falënderoj për punën tuaj të shkëlqyer, për shërbimin tuaj, që na mbroni të gjithëve ne, shtetin tonë. U jam mirënjohës të gjithëve”, u tha ai. “Kujdesuni për veten!”.

“Jam krenar për të gjithë ata që kam takuar, me të cilët kam shtrënguar duart, kam komunikuar, kam mbështetur”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm.

Ai tha gjithashtu se kishte vizituar Zaporizhia, për të takuar banorët e Mariupolit, të cilët arritën të largoheshin nga porti strategjik në Detin Azov, pothuajse plotësisht i shkatërruar nga bombardimet ruse.

“Çdo familje ka historinë e vet. Shumica ishin pa burra”, vuri në dukje ai. “Burri i një familjeje shkoi në luftë, burri i një tjetre është në robëri, burri i një tjetre për fat të keq ka vdekur. Një tragjedi. Nuk ka shtëpi, pa njerëz. Por ne duhet të jetojmë për fëmijët. Heronjtë e vërtetë, ata janë mes nesh”.

Zelensky kishte vizituar tashmë linjat e frontit në maj, në rajonin e Kharkiv. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here