Severodonetsk dhe Lysychansk janë ‘qytete të vdekura’ – thotë Zelensky

0
77

Forcat ukrainase që vazhdojnë të qëndrojnë në qytetin lindor të Severodonetsk janë në numër më të madh se forcat ruse, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Dhe siç raportohet, të dy palët luftuan për qytetin në betejat rrugë më rrugë të hënën, ndërsa predha artilerie binin nga lart.

Intensiteti i luftimeve atje dhe në Lysychanskin aty pranë i ka bërë ata të dy “qytete të vdekura”, citohet të ketë thënë Zelensky, përcjell Telegrafi.

Nëse do të merreshin, dy objektivat strategjikë do t’i dërgonin forcat ruse drejt të gjithë rajonit të Luhanskut në lindje të Ukrainës.

Që kur tërhoqi forcat e saj nga rajoni i Kievit në mars, Rusia i ka ripërqendruar përpjekjet e saj ushtarake në Donbasin lindor të Ukrainës duke bërë përparime të ngadalta atje në javët e fundit.

Por pavarësisht numrave superiorë të rusëve, Zelensky tha se mbrojtësit ukrainas po përballonin dhe kishin “çdo mundësi” për të luftuar.

Sulmet e artilerisë janë intensifikuar gjithashtu në Lysychanskin fqinj, të cilin Zelensky tha se e kishte vizituar të dielën si pjesë e një turneu në vijën e frontit lindor.

Një banor i moshuar në qytet, Oleksandr Lyakhovets, tha se një raketë ruse kishte goditur banesën e tij menjëherë pas kësaj, duke e përfshirë atë në flakë.

“Ata qëllojnë këtu pafundësisht… Është si një shfaqje horror”, tha 67-vjeçari për agjencinë e lajmeve AFP.

Siç vë në pah BBC, përcjell Telegrafi, forcat ruse kanë bërë përparim të ngadalshëm në Donbasin lindor të Ukrainës javët e fundit.

Trupat e tyre aktualisht kontrollojnë pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut, si dhe një pjesë të konsiderueshme të rajonit fqinj Donetsk. Të dy rajonet përbëjnë Donbasin.

Ndërkohë thuhet se luftimet kanë qenë të ngadalta dhe të përgjakshme me të dyja palët që kanë pësuar humbje të konsiderueshme.

Ndërsa media shtetërore ruse tha të dielën se një nga zyrtarët më të lartë të ushtrisë, gjeneralmajor Roman Kutuzov, ishte vrarë ndërsa drejtonte një ofensivë në një qytet të paspecifikuar ukrainas në rajon.

Vendet perëndimore i janë përgjigjur konfliktit të ashpër me premtime për të dërguar armë edhe më të avancuara me rreze të gjatë në Kiev, që ata shpresojnë se do të forcojnë kapacitetin mbrojtës të Ukrainës në lindje. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here