Mbi 100 ditë të agresionit rus në Ukrainë – 10 histori që kanë prekur dhe frymëzuar botën

0
102

Kanë kaluar më shumë se 100 ditë që nga fillimi i agresionit rus të Ukrainës.

Që atëherë, ne kemi parë skena të tmerrshme ndërsa ukrainasit po luftojnë për vendin e tyre.

Por ka pasur gjithashtu shfaqje të paprecedentë solidariteti për ukrainasit në mbarë botën, si dhe shembuj se si heronjtë e zakonshëm, humanizmi, bukuria, dashuria, madje edhe humori mund të lindin gjatë kohërave kaq të errëta.

1. Komediani që u bë burrështetas 

Në prill të vitit 2019, komediani Vlodymyr Zelensky korri një fitore dërrmuese në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës.

Një nga premtimet kryesore ishte t’i jepte fund luftës midis forcave ukrainase dhe separatistëve pro-rusë. Kur Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë në muajin shkurt, disa menduan se ai do të ikte dhe do të zëvendësohej me një politikan pro-rus, raporton euronews.

Por ai qëndroi dhe ka punuar ditë e natë për të marrë ndihma ushtarake dhe mbështetje për vendin e shkatërruar nga lufta. Ai ka folur me liderët dhe ka mbajtur fjalime në parlamentet të ndryshme botërore dhe është bërë një burrështetasi i njohur në skenën botërore.

Tani është e rrallë ta shohësh atë duke buzëqeshur, duke bërë shaka dhe buzëqeshur.

2. Udhëheqësit që vizitojnë Kievin

Që nga dita e parë e luftës, shumë liderë dhe politikanë shprehën solidaritetin dhe mbështetjen e tyre për Ukrainën, por vetëm disa guxuan të udhëtonin personalisht në zonën e luftës, veçanërisht gjatë javëve të para të konfliktit.

Kryeministrat e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë shkuan të parët për ta takuar Zelenskyn më 15 mars duke sjellë një mesazh solidariteti nga Evropa.

Që atëherë, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe kryeministri britanik, Boris Johnson i ndoqën ata.

3. Demonstrata për paqe

Njerëzit në mbarë botën kanë shfaqur mbështetjen e tyre, duke dërguar ndihma në Ukrainë dhe protestuar kundër luftës.

Kjo ndodhi edhe në Rusi – ku demonstruesit mund të përballeshin me shumë vite burgim.

Disa njerëz shkuan shumë më tej: si italiani që shkoi në Ukrainë për të shpëtuar familjen e gruas së tij.

Një tjetër italian kaloi 3200 km për të marrë refugjatë ukrainas dhe të mos harrojmë mijëra vullnetarë në vendet fqinje që pranuan refugjatë apo i ndihmuan me çështje administrative.

4. Dashuria në kohë lufte

Disa ukrainas nuk e lanë që konflikti të pengonte kurorëzimin e dashurisë së tyre.

Këto martesa të kohës së luftës sollën një mesazh shprese për një të ardhme më të ndritshme dhe dashuri që triumfonte gjatë tragjedive.

Një nga historitë më prekëse është ajo e Balandina. Infermierja 23-vjeçare humbi të dy këmbët e saj në një shpërthim mine tokësore në Ukrainën lindore më 27 mars.

Por vallëzimin e parë me të shoqin e kishte në spital.

5. Muzikantët që luftojnë për vendin e tyre

Njerëzit gjetën një mënyrë për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën në Eurovision Song Contest ku grupi ukrainas Kalush Orchestra fitoi falë votave nga shikuesit evropianë. Më pas muzikantët nxorën në ankand trofeun e tyre për 836 mijë euro për të ndihmuar në furnizimin me dron për ushtrinë ukrainase.

Anëtarët e Antytila, një grup ukrainas, videoklipi i të cilit në vitin 2018 shfaqte komedianin e atëhershëm Zelensky, iu bashkuan ushtrisë ukrainase për të luftuar për vendet e tyre.

Historia e tyre frymëzuese e bëri këngëtarin anglez, Ed Sheeran të pranonte të performonte në një koncert përfitimi kur ata ia kërkuan – dhe madje bënë një këngë së bashku.

6. Muzikantë të huaj që ndihmojnë për të lehtësuar dhimbjen

Frontmeni i U2 Bono dhe kitaristi The Edge u ftuan nga presidenti ukrainas të shkonin në Kiev ku dhanë një koncert në një stacion metroje më 8 maj.

David Martello, një pianist italian, udhëtoi në kufirin ukrainas-polak në ditët e para të luftës, për t’u dhënë një mirëseardhje muzikore njerëzve që largoheshin nga shtëpitë e tyre.

7. Zbulimi i heronjve të pazakontë

Janë shfaqur disa heronj të papritur, duke përfshirë një dollap kuzhine dhe një gjel qeramike që u bënë simbole të pamundura të rezistencës.

Ajo u frymëzua nga zbulimi në qytetin ukrainas të Borodianka të një gjeli Vasylkiv (një enë qeramike në formën e një gjeli, prodhuar në Ukrainë) e ulur në një kabinet kuzhine të paprekur mes rrënojave të një ndërtese.

Në fillim të muajit mars, një histori u bë virale për një gjyshe në Kiev, e cila pretendonte se kishte rrëzuar një dron rus duke i hedhur një kavanoz me domate turshi.

Simboli i paverifikuar i krijimtarisë civile frymëzoi rezistencën ukrainase.

8. Patron, një nga heronjtë më të vegjël

Një nga heronjtë më të lezetshëm ukrainas është Patron, një qen që zbulon minat tokësore.

Më 8 maj, presidenti ukrainas i dorëzoi një medalje ‘ushtarit’ me katër këmbë dhe pronarit të tij, për të vlerësuar shërbimin e tyre. Në atë kohë, terrieri Jack Russell kishte zbuluar më shumë se 200 eksplozivë.

Ata e morën çmimin në një konferencë shtypi në Kiev me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau.

Mbrojtësi leh dhe tundi bishtin, ndërsa Trudeau përkëdheli xhepat e tij sikur të kërkonte një dhuratë për qenin.

9. Miqtë më të mirë nuk mbeten pas

Sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, rreth 6.5 milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga 24 shkurti.

Shumë prej tyre nuk mund të largoheshin pa kafshët e tyre të dashura, dhe ne kemi parë foto të refugjatëve që iknin me macet, qentë, madje edhe breshkat e tyre.

Një histori e tillë ishte evakuimi i më shumë se 120 retrieverëve të artë nga Odesa në Kishinau, kryeqyteti i Moldavisë.

10. Fermerët që marrin tanket ruse

Një tjetër simbol i pamundur i rezistencës ukrainase ishin fermerët ukrainas që morën tanket ruse.

Dikush madje modifikoi një karikaturë të njohur ruse për të treguar historitë e tyre.

Traktori i kaltër që këndonte duke tërhequr zvarrë një tank rus me simbolin Z pas tij u bë viral.

Në filmin vizatimor origjinal, traktorë me ngjyra të ndryshme tërheqin lokomotiva me kafshë të ndryshme në to dhe shikuesit duhet ta marrin me mend kafshën nga tingulli që lëshon. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here