Spanja pritet të bëhet me një ligj për prostitucionin që do të penalizonte klientët

0
89

Ligjvënësit spanjollë kanë rënë dakord të shqyrtojnë një projektligj për prostitucionin, të propozuar nga socialistët e kryeministrit, Pedro Sanchez për të ndëshkuar klientët, një çështje rreth së cilës është e ndarë e majta në pushtet.

Në një vend ku prostitucioni nuk rregullohet me ligj, për këtë arsye miratohen dhe tolerohen një numër i madh shtëpish publike, ky tekst është një përgjigje ndaj premtimit të Sanchezit për t’i dhënë fund prostitucionit.

Megjithatë, ai kundërshtohet nga një pjesë e së majtës, disa lëvizje feministe dhe shoqata për mbrojtjen e punonjësve të seksit që janë pro rregullimit të prostitucionit dhe vlerësojnë se një ligj i tillë do të ndihmonte vetëm rrjetet e tutorëve.

Ky draft synon veçanërisht të penalizojë klientët, siç është bërë tashmë nga vende të tjera evropiane, si Franca, Britania e Madhe, Norvegjia dhe Suedia. Nëse pranohet, klientët mund të paguajnë gjoba prej mijëra eurosh dhe të vuajnë dënimin me burg nëse prostituta është e mitur, raporton reuters.

Teksti gjithashtu do t’u japë prostitutave statusin e viktimës dhe të drejtën për të ndihmuar. Sipas vlerësimeve zyrtare, numri i prostitutave në Spanjë është 45-120 mijë. Shumica e tyre nuk kanë një status të rregulluar.

Sipas një sondazhi të institutit publik të vitit 2008, më i fundit mbi këtë temë, gati një e treta (32.1 përqind) e meshkujve në Spanjë përdornin shërbimet e prostitutave. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here