Fotografi nga viti 1989, kur mijëra qytetarë prisnin ardhjen e Nënë Terezës në Gjakovë

0
52

Fotografi i vjetër, Ilaz Bylykbashi, ka publikuar disa fotografi që datojnë në vitin e largët 1989.

Fotografitë janë të realizuar nga fshatin Bishtazhin të komunës së Gjakovës, kur mijëra qytetarë të Kosovës kishin dalë për ta pritur shenjtoren dhe humanisten shqiptare, Nënë Tereza.

Hyrjen në Kosovë ia kishte ndaluar regjimi i atëherëshëm i Sllobodan Millosheviqit.

“Për mos me u Harrue: Bishtazhin 1989:Qytetarë dhe elita intelektuale e shqiptarëve të Kosovës, duke pritur ardhjen e Nënë Tereze, tashmë e shejtë! Por Sllobedan Millosheviqi ia pat ndaluar hyrjen në Kosovë!”, ka shkruar Bylykbashi në Facebook.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here