“Do rrëzojmë qeverinë e kalbur”/ Berisha: Do kombinojmë grevat me protestat

0
60

Aksioni politik i partise demokratike kunder mazhorances socialiste do te perfshije grevat dhe protestat. Gjate nje takimi me perfaqesues te sindikatave kreu i PD,  Sali Berisha theksoi se grevat dhe protestat do te cojne ne rrezimin e qeverise “Rama”.

 

Sali Berisha

Kryetar i PD

“Te kombinojme grevat tuaja dhe protestat tona te fuqishme. Dhe ky regjim rrezohet se ky eshte nje regjim i kalbur”

 

Berisha ka permenduar pagat si nje prej arsyeve pse qytetaret duhet te ngrihen kunder qeverise. Sipas kreut te PD, pagat duhet te ishin trefishuar nese i referohemi borxhit qe ka marre qeveria “Rama”.

 

“Ju jeni dëshmitarë se si rrogat e mësuesve, mjekëve, infermierëve, punonjësve të tjerë, policëve, ushtarakëve, minatorëve, e sketorit privat, gjatë këtyre 9 viteve për shkat të dyfishimit dhe mbidyfishimit të cmimeve të produkteve bazë të jetesës, jo që nuk janë rritur por janë sot absolutisht 20-30% më të ulta se në vitin 2013. “

 

Sipas Berishes arsye per situaten e veshtire ekonomike eshte korrupsioni.

 

“Firma për sipërmarrje fantazëm që shkojnë në 420 milionë euro vendosen palë-palë. Dhe ndërmarrjet nuk ekzistojnë. Sot pas 5 vitesh asnjë incenerator nuk ka, as i Elbasanit  është jashtë funksioni. “

 

Per kreun e pd berisha edhe kriza energjitike eshte pasoje e korrupsionit, dhe nuk ka lidhje me situaten e krijuar pas agresionit rus ne Ukraine.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here