Edhe sot mot i paqëndrueshëm, reshje shiu dhe rrufe në disa qytete

0
61

Edhe kete te enjte do të vijojnë të qarkullojnë masat ajrore te paqendrueshme shoqeruar nga qender e presionit atmosferik te ulet ne Adriatikun Verior.

 

Moti parashikohet kryesisht i vranet.Reshje shiu  me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave dhe ne veri dhe veriperendim dhe perendim rreshje shiu me intensitet te larte shoqeruar me shkarkesa elektrike.

 

Era  me drejtim juglindje-jug 1-7m/sek. Në bregdet 8-14m/sek. Valëzimi në dete i forcës 4 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:  në zona malore 13 deri 23°C, në zona e ulëta 15 deri 27°C dhe  në zona bregdetare 18 deri 26°C.

 

Rajoni i Ballkanit do të vijojë të ndikohet nga ndeshje masash ajrore,të cilat do të sjellin reshje shiu me shtrëngata vecanërisht në veriperëndim të tij. Në pjesën tjetër  te rajonit do te jene te pranishme vetem vranesirat.

 

Sa i përket Kontinentit Europian ndikim do të kenë qendrat e presionit të ulët në veriperëndim dhe në qendër të kontinentit. Përgjithësisht në pjesën më të madhe të Europës do të ketë vranesira dhe vendet rreth Adriatikut do të kenë prani të shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtra.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here