Maskota në NBA, fiton më shumë se yjet e basketbollit në WNBA?!

0
58

Anhel MekKoughtri, basketbolliste e Minesota Lynx dhe 5 herë pjesëmarrëse në “All Star Game” në WNBA, ka shpërndarë një postim shumë kritik në “tuitter”, duke komentuar pagën prej 625 000 dollarësh në vit të “Rocky”-t, maskotës së Denver Nuggets të NBA-së.

“Mund të mësoj lehtë që të jem maskotë”, shkroi në “tuitter”, dy herë pikëshënuesja më e mirë e ËNBA-së, duke ndarë të dhëna mbi diferencën e madhe mes pagës së maskotës më të paguar në NBA dhe lojtares më të mirë në WNBA.

MekCoughtri krahason 625 000 dollarët që fiton “Rocky” në vit, me 228 094 dollarë të fituara nga tri herë fituesja e WNBA dhe fituesja pesëfishtë e Olimpiadës, Diana Taurasi (Phoenix Mercury) si lojtarja më e paguar e WNBA, së bashku me Xhuell Lojd (Seattle Storm) dhe Breana Stjuart (Phoenix Mercury).

Kujtojmë se paga mesatare për një lojtare të WNBA-së është 102 751 dollarë, ndërsa sezonin e kaluar paga mesatare për një basketbollist të NBA-së ishte rreth 8.5 milionë dollarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here