Rekord në “Katar 2022”, për herë të parë nga viti 1986

0
23

Më përballjen në mes Brazilit dhe Serbisë, të cilën karriokët e fituan me 2-0, u mbyll raundi i parë i Botërorit në Katar. Me këtë rast u shënua veçanërisht një moment, përveç dy mrekullive që ndodhën (Japoni dhe Arabia Saudite shënuan fitore ndaj Gjermanisë, respektivisht Argjentinës), ishte disiplina e pabesueshme e futbollistëve, pasi që në 16 ndeshjet e para, nuk pati asnjë përjashtim me karton të kuq.

Madje, duket për mrekulli që në betejat më të rëndësishme gjyqtarët nuk kanë arritur të tregojnë  kartona e kuq, edhe pse ka pasur shumë ndërhyrje të rrezikshme.

Kështu që për herë të parë që nga viti 1986, raundi hapës i Kupës së Botës shkon pa pezullim apo pa karton të kuq.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here