Vizita e Xi Jinping në Moskë/ Blinken: Kina po mbulon diplomatikisht krimet e luftës së Rusisë

0
45

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar pas takimit mes presidentit kinez Xi Jinping me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë. Sipas Blinken, ka si synim mbulimin e krimeve të luftës së Rusisë nga Kina. Ai shton se në fakt duhej të ndodhte e kundërta, Kina duhet të dënojë krimet mizore të kryera në territorin e Ukrainës.

 

 “Presidenti Xi po udhëton për në Rusi disa ditë pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​një urdhër arresti për Presidentin Putin, sugjeron që Kina nuk ndjen asnjë përgjegjësi për të kërkuar përgjegjësinë e Kremlinit për mizoritë e kryera në Ukrainë, dhe në vend që t’i dënojë ato, ajo do të parashikonte mbulim diplomatik për Rusinë që të vazhdojë të kryejë pikërisht ato krime”, tha Blinken në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit për publikimin e Raportit të të Drejtave të Njeriut 2022.

 

Megjithatë, Blinken tha se elementet e propozimit të paqes të Kinës për luftën ishin në përputhje me përpjekjet që SHBA do të mbështeste.

 

“Propozimi i Kinës përfshin elementë që ne i kemi mbështetur prej kohësh, duke përfshirë garantimin e sigurisë bërthamore, zgjidhjen e krizës humanitare, mbrojtjen e civilëve dhe, në të vërtetë, elementi i parë kërkon ruajtjen e sovranitetit, pavarësisë dhe integritetit territorial të të gjitha qarqeve”, tha Blinken.

 

 

Blinken shtoi se bota nuk duhet të mashtrohet nga asnjë lëvizje taktike e Rusisë, e mbështetur nga Kina apo ndonjë vend tjetër, për të ngrirë luftën sipas kushteve të saj.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here